Chwaliszewo Stare Miasto

Zielony Targ na Chwaliszewie

Label 3  Foto:

Już jutro na Międzymoście, na poznańskim Chwaliszewie, odbędzie się akcja “Zielony Targ” organizowana przez Grupę TASAK oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci. To jeden z elementów miejskiego programu rewitalizacji.

Od godziny 11:00 Chwaliszewo zamieni się w wielki ogród. Na kiermaszu roślin będzie można nie tylko kupić kwiaty ale także uzyskać porady ogrodnika lub wziąć udział w warsztatach „Przepisy na balkon”. Zaplanowano także konkursy dla dzieci.

Głównym punktem będzie akcja “Sadzimy wiosnę”, podczas której będzie można zasadzić szafrki, które za kilka miesięcy upiększa przestrzeń Chwaliszewa.

Label 3Kolejne edycje Zielonego Targu odbędą w następną niedzielę na Śródce oraz za dwa tygodnie na Jeżycach.

Grupa TASAK to grono młodych projektantów zieleni. W czasie studiów chcieliśmy wiedzieć więcej, spróbować zrobić coś razem i tak utworzyliśmy studencką Sekcję Architektury Krajobrazu – SAK – przy Kole Naukowym Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Teraz posiadamy już dyplomy, pracujemy w Urzędach, prywatnych firmach, niektórzy z nas sami założyli własne przedsiębiorstwa, lub pozostali na Uczelni aby kształcić się dalej. Lecz wciąż jesteśmy razem, grupą przyjaciół, którzy pracę łączą z pasją, a pasja ta nakazuje wpływać na nasze otoczenie, dbać o publiczną przestrzeń zielni i propagować wiedzę o niej, mówi Mateusz Antowski, jeden z organizatorów niedzielnego festynu.

Mieszkańcy Chwaliszewa podobnie jak na Śródce własnymi siłami próbują zmienić – zrewitalizować swoją dzielnice. Prężnie działa Stowarzyszenie Mieszkańców Chwaliszewa, które potrafi dogadać się z deweloperami stawiającymi nowe budynki, które w logiczny sposób wkomponowują się w strukturę miejsca. W Poznaniu jest to wyjątkowa koegzystencja. Obok mamy przecież budowlane koszmary stawiane przez Wechtę, i Casa Verona przy Garbarach. Problem jest oczywiście szerszy – to kwesta uporządkowania starego koryta Warty, stworzenia spójnej, wieloletniej koncepcji działań, która pozwoli – jak to się ładnie póki co tylko mówi w Poznaniu – przywrócić rzekę miastu.

Most Chwaliszewski

fot: fotopolska.eu

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Gwoli sprostowania:
    Akcja organizowana jest przez stowarzyszenie Wedrowni Architekci z grupą Architektów Krajobrazu TASAK, ze środków Miasta Poznania, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji.