Aglomeracja K U L T U R A

Zielony spacer po staromiejskich podwórkach, czyli jak kształtować ekologiczną wspólną przestrzeń!

4Yfasz  Foto:


Poznaniacy narzekają, czasem słusznie na zabetonowane ulice i zbyt małą liczbę drzew, ale okazuje się, że w centrum miasta znajdują się zielone enklawy, podwórka o które dbają mieszkańcy. Na spacer po takich właśnie miejscach zaprasza Archipogotowie, czyli kolejna edycja programu realizowanego na zlecenie Miasta Poznania, w ramach którego w tym roku fachowcy pomagają w stworzeniu koncepcji dla przestrzeni wspólnych – podwórek i lokalnych miejsc spotkań w śródmieściu.

W terenie porozmawiamy o drzewach w mieście i nowych technologiach, przyjrzymy się podwórkom i zastanowimy jak w prosty sposób można je zazielenić, a także zrobimy krótkie badanie wykorzystujące mapę empatii – informuje Agata Biernacik, główna koordynatorka przedsięwzięcia.

A spotkanie poprowadzą lokalne specjalistki od architektury krajobrazu: Magdalena Garczarczyk oraz Aneta Mikołajczyk, które pełnią rolę inspektorek nadzoru terenów zielonych a także zaprojektowały kilka parków, rond, skwerów, przestrzeni publicznych, placów zabaw, terenów sportowych i rekreacyjnych.

Przewodniczki do zielonych staromiejskich podwórkach opowiedzą także o retencji i takim planowaniu miejsc wspólnych, by były przyjazne dla różnych grup wiekowych i dawały poczucie bezpieczeństwa i rekreacji. Spacer będzie także okazją zobaczenia jak w trudniej industrialnej przestrzeni można wykreować, wspólnym wysiłkiem dobre sąsiedzkie podwórko.

Dobrymi przykładami poszanowania przestrzeni zarówno w aspekcie ekologicznym jak i społecznym są m.in., sąsiedzkie podwórka z Taczaka, Mostowej czy 3 Maja. Tam wspólnymi siłami mieszkańcy zadbali m.in., o retencję korzystając z miejskiego dofinansowania, ale przede wszystkim stworzyli miejsce, gdzie można usiąść w cieniu, pobawić się z dziećmi czy posadzić pomidory – takie inicjatywy są bardzo potrzebne i warto wybrać się na zielony spacer podpatrując dobre rozwiązanie – mówi Tomasz Dworek, radny ze Starego Miasta

Spacer po staromiejskich podwórkach rozpocznie się w najbliższy piątek o 18:00 przy Św. Marcinie 57.

Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują zapisy. Chęć udziału należy potwierdzić mailowo, podając w treści imię i nazwisko. E-mail: kontakt@archipogotowie.pl

Aneta Mikołajczyk pełni rolę inspektora nadzoru terenów zieleni w miastach, wykonuje inwentaryzacje zieleni i ekspertyzy dendrologiczne. W Poznaniu zinwentaryzowała zieleń wzdłuż ponad 200 ulic i przygotowała projekty zieleni na ponad 50 z nich; zaprojektowała kilka parków, rond, skwerów, przestrzeni publicznych, placów zabaw, terenów sportowych i rekreacyjnych – w wielu miejscach w Polsce.

Magdalena Garczarczyk to wykładowczyni na studiach podyplomowych, nauczycielka, współautorka podręcznika dla szkół kształcących techników architektury krajobrazu. Współautorka lub autorka wielu projektów publicznych terenów zieleni w Poznaniu. Organizowała konsultacje i badania społeczne m.in. dotyczące zagospodarowania terenów zieleni przyulicznej, dostosowania placów zabaw do potrzeb opiekunów i dzieci czy ciemnego nieba. Prowadziła warsztaty projektowe oraz specjalistyczne m.in w ramach programu „Odmień swoje podwórko” realizowanego przez UM w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: Copyright 2014

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz