Państwowa Agencja Atomistyki otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia pojemników zawierających źródło promieniowania jonizującego (izotop kobaltu Co-60) na terenie jednego z poznańskich przedsiębiorstw w Poznaniu. Policja prowadzi czynności w tej sprawie.
Z pozyskanych informacji wynika, że źródło znajdowało się w zamkniętych pojemnikach typu Ps-5b (waga ok. 45kg) oraz PRJ-100 (waga ok. 70kg), które są zabezpieczone przed otwarciem i w tej formie nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Nie powoduje też skażenia środowiska.
Zagrożone może być tylko zdrowie osób, które będą próbowały otworzyć lub rozszczelnić pojemnik.
Kobalt-60 Jest wykorzystywany jako źródło promieniowania gamma między innymi do napromieniowania komórek nowotworowych. Czas połowicznego rozpadu wynosi 5,3 roku, umożliwia uzyskanie dużego natężenia promieniowania z małej próbki.
W przypadku odnalezienia pojemników należy natychmiast powiadomić Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tel. 112) lub Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu (tel. 61 854 99 00, 61 854 99 10) lub najbliższą jednostkę policji lub państwowej straży pożarnej.


![Koziolki Aquanet 2026+06 [Aquanet] (2) Foto: Aquanet / materiały prasowe Koziolki Aquanet 2026+06 [Aquanet] (2) Foto: Aquanet / materiały prasowe](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2026/06/6o73tk-313x168.jpg)














Dodaj komentarz