POZnań

Żegnamy linie turystyczne i Maltankę

Linia turystyczna na GTR  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Przed nami ostatni weekend września, a zarazem ostatnie dwa dni kursowania linii turystycznych oraz Kolejki Parkowej Maltanka. Reprezentanci Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych przygotowali na ten czas specjalne atrakcje – nocną podróż „helmutami” i koncert w tramwaju.

Na sobotniej tramwajowej „zerówce” będzie się można przejechać składem historycznych wagonów 105N 82+81. Prawdziwa gratka czeka jednak po zmroku, ponieważ na ostatnim w tym sezonie kursie nocnym linii 0 uruchomione zostaną 3 tramwaje typu GT8 – modelu, który jest właśnie wycofywany w regularnych kursów:

GT8 702 – Wagon w oryginalnym Düsseldorfskim malowaniu, przeznaczony w przyszłości na historyczny.
GT8 707 – Wagon w malowaniu MPK Poznań. Ostatni “helmut” po lakierowaniu w Franowie.
GT8ZR 907 – Wagon dwukierunkowy w oryginalnym Frankfurckim malowaniu, przeznaczony w przyszłości na historyczny.

Trasa nocnych kursów nie jest przypadkowa. Helmuty udadzą się bowiem w sentymentalną podróż w okolicach wszystkich trzech zajezdni, w których wagony te garażowały podczas eksploatacji w MPK Poznań. Bimby pojadą obok zajezdni przy ul. Gajowej, przez teren zajezdni Franowo oraz Madalińskiego. Na terenie dwóch ostatnich baz członkowie KMPS opowiedzą o historii, funkcjonowaniu zajezdni oraz ciekawostkach z nimi związanymi. Dodatkowo na samym początku przejażdżki zaplanowano odwiedziny na niedawno otwartej po remoncie pętli tramwajowej Wilczak. To tu “helmuty” przestały zaglądać najszybciej (już w maju 2017). W trakcie wycieczki dla amatorów fotografii przewidziano możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć: na pętli Wilczak oraz na zajezdniach Franowo i Madalińskiego.
Przejażdżka potrwa około 2 godzin.

W niedzielę kursy na tramwajowej zerówce wykona trójskład (N+ND+ND 602+456+436), a na dwóch ostatnich kursach jako drugi pojedzie tramwaj wóz 102Na 71. Wielbicieli muzyki zapraszamy na przejażdżkę o godz. 16:25. Za żywo wystąpi wtedy zespół “Poznań Brass”, grający na instrumentach dętych blaszanych.

Zapraszamy! Następna okazja do przejażdżki liniami turystycznymi i kolejką Maltanką dopiero w przyszłym roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz