POZnań

Zarządzanie nekropoliami wraca do miasta

Cmentarz Junikowski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Największe poznańskie cmentarze zarządzane będą przez miejską spółkę. Nekropoliami na Junikowie i Miłostowie do czerwca zarządzać będzie jeszcze spółdzielnia Universum. Od lipca zostanie zastąpiona miejską jednostką Usługi Komunalne

Właśnie w lipcu kończy się 25-letnia umowa Universum na administrację tymi cmentarzami. Miasto przejmie dokumentację związaną z zarządzaniem obiektami cmentarnymi oraz grzebaniem zmarłych.

Prezydent Poznania ma też ustalić nowy cennik opłat, który będzie obowiązywać na terenie cmentarzy w tym także opłaty wjazdowe, dla firm pogrzebowych i kamieniarskich.

Usługi Komunalne swoim działaniem obejmą cały katalog zadań związanych z obsługą cmentarzy – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – opłaty wynikające z zarządzania i administrowania nekropoliami staną się dochodem budżetowym.

Usługi Komunalne zarządzają w tej chwili miejskimi szaletami i schroniskiem dla zwierząt. Od lipca tego roku dojdą do tego również dwa największe poznańskie cmentarze na Junikowie i Miłostowie. Miejska jednostka odpowiadać będzie za całą administracją cmentarzy oraz przyjmowaniem opłat, zaś codziennym zarządzaniem najprawdopodobniej będzie zajmował się zewnętrzny operator.

Cmentarze komunalne w Poznaniu to łącznie około 144.000 miejsc pochówku. Na Miłostowie jest 12.200 kwater możliwych do wykorzystania, natomiast na Junikowie do dyspozycji pozostaje 21.700 miejsc. Rocznie na obu nekropoliach odbywa się średnio 3.500 pochówków.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz