K U L T U R A

Zamiast marketu do muzeum – w sobotę free!

W sobotę wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny, na dodatek pojawiły się nowe eksponaty, warto więc zamiast wycieczki do centrów handlowych wybrać się do centrum miasta na Aleje Marcinkowskiego.

Wojciech Fangor, Struktury przestrzenne - Projekt dla Jerozolimy Foto: MNP Materiały prasowe15 listopada przypadały 90. urodziny Wojciecha Fangora jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, współtwórcy tzw. polskiej szkoły plakatu, prekursora sztuki w przestrzeni publicznej. Z okazji jubileuszu artysty w Muzeum Narodowym można oglądać pozyskaną ostatnio pracę „Struktury przestrzenne – Projekt dla Jerozolimy” z 1969. Kompozycja przestrzenna jest niezrealizowanym w dużej skali projektem. Praca została przekazana do muzeum jako depozyt kolekcjonera Krzysztofa Musiała.

Włodzimierz Nowaczyk, kurator poznańskiej Galerii Sztuki Współczesnej wyeksponuje nowo pozyskane dzieło w kontekście op-artowskich, pulsujących barwami abstrakcyjnych obrazów, dające wrażenie ruchu obrazów Fangora z kolekcji własnej muzeum.

Wojciech Fangor jest awangardowym malarzem i grafikiem. Do 1955 brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL. Zniechęcony do socrealizmu zwrócił się w stronę plakatu i grafiki, potem szukał własnej formuły plastycznej, malując obrazy o uproszczonych formach.. Na początku lat 60-tych wyjechał za granice i w 1966 zamieszkał na stałe w USA, gdzie eksperymenty abstrakcjonisty łączył z bliskim hiperrealizmowi malarstwem figuratywnym. W roku 1999 powrócił do kraju. Mieszka i tworzy w Błędowie, w połowie drogi między Warszawą a Radomiem.

noc muzeów - muzeum narodowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz