K U L T U R A

Kraftwerk w 3D na Malta Festival

Kraftwerk okładka albumu The Man Machine  Foto:

Kraftwerk okładka albumu The Man MachineMuzyczną gwiazdą przyszłorocznego Malta Festival Poznań będzie zespół zaliczany do wąskiego grona formacji, które zmieniły oblicze współczesnej muzyki – legenda muzyki elektronicznej – KRAFTWERK. W piątek, 28 czerwca 2013 r., na terenie Starej Gazowni w Poznaniu, zespół zagra swój pierwszy i jedyny koncert 3D w Polsce.

Założony w 1970 r. przez Ralfa Huttera i Floriana Schneidera, wywodzących się z niemieckiej sceny muzyki eksperymentalnej nazywanej krautrockiem, KRAFTWERK stworzył zupełnie nowy język
muzyczny i odegrał fundamentalną rolę nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale również takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip hop, techno, industrial, new wave i im pokrewnych.

Albumy Autobahn (1974), Trans-Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Tour de France Soundtracks (2003) czy Minimum-Maximum (2005) są konsekwentnym świadectwem nowatorstwa, wizji i odwagi zespołu w kreowaniu oryginalnych, przełomowych, zapładniających wyobraźnię „obrazów dźwiękowych” i zmieniających zastaną rzeczywistość muzycznych eksperymentów.Do inspiracji twórczością KRAFTWERKA przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Gary Numan, Visage, Depeche Mode, John Foxx, OMD, Soft Cell, Eurythmics, Laibach, Cybotron, Afrika Bambaataa czy Moderat i Aphex Twin.

Zmiksowany przez Afrika Bambaataa z dwóch utworów KRAFTWERKA – Numbers i Trans Europe Express – utwór Planet Rock wywarł ogromny wpływ na rozwój elektrofunku i hip hopu. Ilość i rozpiętość odwołań do twórczości zespołu jest najlepszym świadectwem tego, jak ważnym i wręcz klasycznym punktem odniesienia jest muzyka KRAFTWERKA. Nie bez powodu „czwórkę z Düsseldorfu” zestawia się często z „czwórką z Liverpoolu”.

Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem. KRAFTWERK jest zespołem, którego twórczość doskonale wpisuje się w idiom, czyli temat przewodni przyszłorocznego festiwalu, brzmiący „oh Man, oh machine / człowiek-maszyna”. Program idiomu badającego relacje człowiek-maszyna, człowiek-technologia przygotuje jeden z najważniejszych twórców europejskich, działający na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych, włoski artysta Romeo Castellucci. KRAFTWERK, który był pionierem w wykorzystywaniu „maszyn” (takich jak syntetyzatory, komputery czy własnego projektu vocodery) i prorokiem idei transhumanizmu jest swego rodzaju ikoną. Wpływ KRAFTWERKA nie ogranicza się jednak tylko do muzyki. Zespół stworzył bowiem oryginalny i bardzo charakterystyczny wizerunek sceniczny, a złożone, eksperymentalne projekcje multimedialne, które towarzyszą jego koncertom stały się równie rozpoznawalne i inspirujące, co ich muzyka. Poczynając od 2005 r., kiedy to wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych KRAFTWERKA. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu.

Koncert zespołu KRAFTWERK odbędzie się 28 czerwca 2013 r. w ramach Malta Festival Poznań 2013 (24-29 czerwca 2013 r.). Sprzedaż biletów rusza w piątek, 23 listopada 2012.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz