POZnań

Zamek na 2016 rok

Ethnoport - scena przed CK Zamek  Foto: TD

Centrum Kultury Zamek zaprezentował plan działań na 2016 rok. Harmonogram wydarzeń obejmujących spektakle teatralne, wystawy, koncerty, debaty i wiele innych atrakcji, przeznaczony jest dla osób, które szukają dużej dawki kultury i wytchnienia od codzienności.

Poznaniacy przyzwyczaili się do spędzania tu czasu. Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie ze strony odwiedzających. To świadczy, że Zamek jest miejscem lubianym. – przekonywała dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka.

Świadczą o tym liczby. W minionym roku Zamek odwiedziło blisko 480 tysięcy osób. Zorganizowano 49 wystaw, a także 588 debat i warsztatów. 1646 pokazów filmowych przeplatało się z 96 koncertami i 127 spektaklami. Sale Zamku nigdy nie pozostają puste.

Tego lata, centrum kultury do przestrzeni kulturalnej zaangażuje także historyczne zamkowe balkony, które staną się oazami zieleni. Miejscem odpoczynku i niezwykłych zdarzeń. Wcześniej, wiosną Zamek odkryje swoje tajemnice podczas Nocy Muzeów.

Do tego czasu cieszyć się można innymi wydarzeniami. Premierowy koncert nowego albumu “Wir” w wykonaniu grupy Pablopavo/Ivanek/Praczas miał już miejsce, ale jeszcze w styczniu, dokładnie 29 koncert “Rimbaud” zagra w składzie Jacaszek, Budzyński i Trzaska. Nie zabraknie też sprawdzonych formatów. W czerwcu CK Zamek zaprasza na kolejną, IX już edycję festiwalu Ethno Port. Muzyka artystów biorących w nim udział, przypisywana jest do kategorii world music, etno i folk. Zgodnie z realizowaną konsekwentnie ideą Ethno Portu zaprezentowani zostaną zarówno artyści kultywujący tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia dziedzictwa polskiego i światowego dziedzictwa kultury muzycznej.

Ważnym wydarzeniem, które wpisuje się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski będzie realizacja na przełomie marca i maja projektu #1050. Jest to interdyscyplinarny program o charakterze artystycznym i edukacyjnym. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowana zostanie wystawa #1050 – wizualna prezentacja “50 zdań polskich”, najczęściej przywoływanych przez Polaków, cytowanych w różnych okolicznościach, przez wielu łatwo rozpoznawanych. Zdania wzięte z naszej historii, literatury, kultury popularnej, zostały wybrane i opatrzone komentarzem przez prof. Jerzego Bralczyka.

Wśród bogatej oferty Zamku, wyszczególnić należy, że to właśnie w Poznaniu odbędzie się po raz kolejny polska premiera prac finałowych konkursu Word Press Photo. Wystawa najlepszych prasowych fotografii świata zostanie otwarta w ostatnim tygodniu kwietnia 2016 – zaledwie kilka dni po światowej premierze wystawy w Amsterdamie. Natomiast wielbiciele kina w listopadzie spodziewać się mogą jubileuszowej, 20 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema.

Jak przyznała dyrektor Centrum Kultury Anna Hryniewiecka, działalność kulturalna i edukacyjna to nie jedyne cele na ten rok. CK Zamek w tym roku przygotuje dokumentację do kolejnej, poważnej renowacji, tym razem zachodniego skrzydła gmachu Zamku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz