K U L T U R A

Zamek do słuchania, oglądania i smakowania!

Występ zespołu Dubioza kolektiv (Bośnia i Hercegowina) - EthnoPort 2013  Foto: Bartosz Lewandowski

Centrum Kultury Zamek zaprezentowało swoją ofertę na najbliższe miesiące. Pomimo mniejszej o 5% miejskiej dotacji liczba i skala imprez w 2015 roku wydaje się być imponująca. To efekt zbudowania  twórczego zespołu kierowanego przez dyrektor Annę Hryniewiecką (to początek jej drugiej kadencji), ale także pozyskanych zewnętrznych środków. Projekty działu literatury – Poznań Poetów i Zamek Literatury otrzymały najwyższe noty w konkursie Ministerstwa Kultury promującym czytelnictwo. Muzyczna lokomotywa Zamku – Festiwal Ethnoport zdobył natomiast największe w swojej 8 letniej historii dofinansowanie.

Występ zespołu Dubioza kolektiv (Bośnia i Hercegowina) - EthnoPort 2013 Foto: Bartosz LewandowskiDzięki temu w czerwcu, na trzech scenach zobaczyć będziemy mogli największe gwiazdy muzyki etnicznej. Wcześniej, bo już w kwietniu wystąpi korsykańska A Filetta – męska grupa wokalna reprezentująca śpiew wielogłosowy, Ibrahim Maalouf, jeden z najbardziej znanych i oryginalnych trębaczy na świecie oraz brytyjska jazzowa The Cinematic Orchestra.

Muzyka w Zamku to szerokie spektrum, od chóru Skowronki, świętującego swoje 65-lecie i przygotowującego się do koncertu w nowojorskiej Carnegie Hall, po rockowe brzmienia promujące lokalne zespoły muzyczne, w ramach projektów „Gramy u siebie” czy „Moja Muzyka”.

Silną stroną Zamku pozostaje fotografia. W ubiegłym roku tłumy oglądały wystawę Ernsta Stewnera – niemieckiego fotografa Poznania z lat przedwojennych i okupacji. Spore grono fanów miały także projekty rezydencji w Galerii pf. W 2015 roku kuratorki Dorota Walentynowicz i Karolina Majewska-Güde przygotowały cykl fotograficznych „Technik wyzwalania” – ze stereotypowego myślenia tożsamości i płci.

Kuratorki podejmują rozważania nad istotą samych obrazów, definiując je, jako miejsca powstawania tożsamość, stawiając pytania o granicę pomiędzy sferą prywatną i publiczną. W tym roku zobaczyć będziemy mogli prace 8 międzynarodowych fotografików – mówi Dominika Karalus, kierująca galerią pf.

Kino w CK Zamek Foto: Maciej Kaczyński

Zamek otwiera się na współpracę z artystami nie tylko z Polski. W ramach trzeciej już edycji programu rezydencji artystycznych poruszane będą zagadnienia z zakresu muzyki, teatru, literatury, performance, sztuk wizualnych oraz kultury żywienia.

Idea ciekawego projektu ukraińskiej artystki Anastasji Skorikovej„Miasto przeszłości – Miasto przyszłości” opiera się na dokładnym zbadaniu historii Poznania i zmian architektonicznych od początku XX wieku podczas budowy Zamku Cesarskiego.

Projekt ma na celu pobudzenie i zmotywowanie uczestników wystawy, konkursów i warsztatów zaplanowanych jako części składowe projektu do zdobywania wiedzy z zakresu ochrony i rozwoju miasta, rozumienia go jako ewoluujący organizm.

Miasto w działaniach zamku jak zawsze ma kluczowe znaczenie. I nie chodzi tylko o ogrom imprez adresowanych do szerokiej grupy odbiorców, ale także o dyskusję o Poznaniu, prowadzoną czasem w zaskakujący sposób.

Takim oryginalnym działaniem są m.in. „Historie Kuchenne” to projekt proponujący nowe spojrzenie na historię regionu oraz miasta. Spojrzenie to jest niezwykle atrakcyjne i nowatorskie, wykorzystuje bowiem najbardziej podstawowy, a jednocześnie, najczęściej chyba, pomijany w sztukach zmysł – smak. Teatralne i performatywne narzędzia łączą się tu z popularnym obecnie nurtem „well being”, a jednocześnie są ściśle osadzone w historii miasta Poznania. Agata Elsner i Marta Jagniewska autorki projektu pragną ulokować, a raczej może bardziej zlokalizować ten globalny trend tworząc cykl działań ukazujących kulinarne dziedzictwo regionu, co stanowi punkt wyjścia do rozważań o dziedzictwie już kulturowym – mówi Jagna Domażalska z CK Zamek.

Podobno Polacy nie czytają książek – to chyba jednak nieprawda, bo wejście do Sali Wielkiej na spotkanie z Joanną Bator czy Hanną Krall graniczyło z cudem!

Tegoroczny pogram „Zamek Reporterów” został pomyślany przede wszystkim jako cykl otwartych spotkań z najwybitniejszymi polskimi reporterami (Lidia Ostałowska, Wojciech Jagielski, Włodzimierz Nowak, oraz z wybitnymi autorami z zagranicy (m.in.: Martin Pollack) – mówi Joanna Przygońska, z Zespołu ds. Literatury. Fanów trudnej sztuki reportażu Zamek zaprasza także na warsztaty prowadzone przez Marcina Kąckiego.

Drugi z literackich filarów – Festiwal Poetów jest jednym z największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Oprócz poetów polskich spotkamy także autorów ale z Włoch, Niemiec czy Słowenii. Niezwykle ciekawie zapowiada się oddanie GŁOSU mistrzom „poezji wokalnej”. Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn – Dycki czy bardzo lubiany w Poznaniu Janusz Rudnicki to performerzy, którzy na scenie nie deklamują swoich wierszy, a raczej prezentują wystrzałowe literackie show!

Podczas festiwalu na specjalnym wieczorze wręczona zostanie po raz pierwszy Poznańska Nagroda Literacka.

Ostatniego dnia majowego festiwalu zapraszamy na akcję plenerową – ULICĘ KSIĄŻEK. Do udziału w niej zapraszamy działające przy Świętym Marcinie księgarnie, a także antykwariuszy, którzy rozstawią swoje stragany na ulicy i podwórkach – mówi Maciej Szymaniak.

W programie wydarzenia znajdzie się również: przyTARGaj książki – akcja wymiany książek, której celem jest podzielenie się lekturami z innymi, manifestacje nałogowych czytelników, warsztaty dla dzieci – wszystko obliczone na literacki podbój miasta.

To tylko część zamkowych propozycji na 2015 rok, o pozostałych punktach rozległego programu będziemy jeszcze pisali na łamach LepszegoPoznania.

Przytargaj ksiązkę Foto: Maciej Kaczyński

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz