Łazarz POZnań Wilda

Zakończenie prac przy SPP na Wildzie i Łazarzu

Parkomat SPP  Foto: materiały prasowe / UMP

Do końca lipca potrwają kluczowe prace związane z wdrażaniem oznakowania Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu. Od 2 sierpnia postój będzie płatny na całym obszarze obu osiedli. Wyjątkiem są tereny objęte dużymi miejskimi inwestycjami.

Wśród najważniejszych celów poszerzenia SPP o tereny Wildy i Łazarza należy wymienić uporządkowanie parkowania, zwiększenie dostępności miejsc postojowych i rotacji parkujących pojazdów, a także poprawa bezpieczeństwa oraz ograniczenie natężenia ruchu. Dzięki zmianie organizacji ruchu zmniejszy się liczba przejazdów tranzytowych, czyli skrótów przez lokalne ulice obu osiedli. Wilda i Łazarz przestaną też pełnić rolę darmowych parkingów buforowych dla osób przyjeżdżających do centrum spoza Poznania. O wprowadzenie takich rozwiązań zabiegali mieszkańcy i osiedlowi radni.

Prace związane z wdrażaniem organizacji ruchu i montażem elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzone były etapami od października ubiegłego roku. Kluczowe działania związane z oznakowaniem poziomym na docelowym obszarze zakończą się do 31 lipca. Tym samym sierpień będzie pierwszym miesiącem funkcjonowania wildeckiej i łazarskiej SPP w pełnym zakresie, z pełną odpłatnością (z wyjątkami wynikającymi z toczących się miejskich inwestycji). 

W sierpniu i wrześniu  będą prowadzone prace uzupełniające i poprawkowe tam, gdzie oznakowanie wykonane zostało w zastępczej, tymczasowej technologii ze względu na warunki zimowe (m.in. na ulicach Spychalskiego i Potworowskiego).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z wykonawcami dużych miejskich inwestycji na terenie Łazarza i Wildy, czyli przebudowy rynku Łazarskiego i ulicy Wierzbięcice, oznakowanie tych miejsc zgodnie z projektem SPP nastąpi wraz z ukończeniem robót budowlanych. Podobnie będzie w przypadku ulic stanowiących dojazd do placów budowy. Chodzi o odcinek ul. Lodowej od rynku Łazarskiego do ul. Stablewskiego, ul. Dmowskiego, a także fragmenty ulic Niegolewskich i Małeckiego. Wprowadzenie nowej organizacji ruchu i odpłatności na tych ulicach nastąpi najprawdopodobniej do końca września. 

W przypadku ul. Przemysłowej, stanowiącej objazd ul. Wierzbięcice, wprowadzony zostanie przejściowy projekt organizacji ruchu, który pozwoli na pobieranie opłat za parkowanie w stanie istniejącym. Nastąpi to jeszcze w sierpniu. Wdrożenie docelowej organizacji ruchu na tej ulicy (ruch jednokierunkowy od ul. Roboczej w stronę rynku Wildeckiego, parkowanie na jezdni, skrzyżowania równorzędne) nastąpi wraz z ukończeniem przebudowy Wierzbięcic i części ul. 28 Czerwca 1956 r.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz