Stare Miasto

Zakład, że się uda?

Zakład na Jeżycach to miejsce pracy rzemieślników i spotkań pasjonatów hand-made. To także wylęgarnia potencjalnych talentów i firm, które mogą zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Żeby mógł dalej funkcjonować, musi jednak zebrać 240 tys. zł na remont nowej siedziby.

Zakład MakerspaceFunkcjonujący prężnie od ponad 3 lat Zakład Makerspace został postawiony pod ścianą przez nowych właścicieli kompleksu budynków po starej drukarni przy ul. Wawrzyniaka w Poznaniu. Fundacja Animatornia zarządzająca Zakładem otrzymała wypowiedzenie umowy najmu. Termin wyprowadzki wyznaczono na 30 kwietnia 2016.

Zakład nie miał kłopotów finansowych – spokojnie utrzymywał się z opłat za swoje usługi oraz dzięki pracy wolontariuszy. Jako organizacja nie działająca w celu generowania zysku, nie gromadził jednak oszczędności, które pozwoliłyby na bezproblemową przeprowadzkę.

Twórcy Zakładu są przekonani, że w nowej siedzibie odrodzi się on w jeszcze lepszej formie i będzie miał więcej do zaoferowania. Lokal, który planują wynająć liczy 1600 m kw., czyli dwa razy więcej niż obecnie zajmowany. Swoim zapałem zdążyli już zarazić m.in. Wiceprezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego, Pawła Głogowskiego, prezesa Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, a także Katarzynę Gierczak Grupińską – prezes Fundacji Firmy Rodzinne, którzy oficjalnie wyrażają swoje poparcie dla Zakładu.

– Zakład to swoisty inkubator pzedsiębiorczości. To dzięki takim miejscom tworzą się firmy, które zmieniają gospodarkę – mówi Katarzyna Gierczak Grupińska.

Kto z nas nie słyszał o początkach firmy Apple, kiedy to Steve Wozniak zbudował w garażu rodziców Steve’a Jobsa pierwszy komputer ze znakiem jabłuszka? Nie trzeba zresztą szukać tak odległych przykładów, bowiem na naszym podwórku też znajdziemy historii o „garażowych” początkach wielkich biznesów. Piotr Voelkel, znany poznański biznesmen, twórca grupy VOX, wielokrotnie opowiadał już o tym, jak razem za wspólnikiem rozpoczynał swoją biznesową przygodę od produkcji karniszy w 30-metrowej piwnicy w bloku.

Zakład Makerspace

Warto więc mieć na uwadze, że i Zakład może być miejscem, które stworzy postaci podobnego formatu.

Zgodnie z wynikami badania zleconego przez Fundację Firmy Rodzinne, przedstawionymi w raporcie „Polacy o firmach rodzinnych 2015” ponad połowa dorosłych Polaków przyznaje, że zachętą do kupowania od firm rodzinnych jest pilnowanie jakości produktów przez właściciela biznesu. Trudno nie dopatrzeć się tutaj wyraźnej analogii do pracy rzemieślniczej.

Publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz Zakładu Makerspace jest prowadzona za pośrednictwem portalu https://polakpotrafi.pl/projekt/zaklad Akcja trwa do 8 maja.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz