Aglomeracja

Zabawki na Dzień Dziecka? Tylko bezpieczne!

Z okazji Dnia Dziecka nasze pociechy są obdarowywane. Najczęściej rodzice kupują zabawki, bo też takie jest oczekiwanie gzubów. Warto jednak sprawdzić, czy prezenty te są nie tylko ładne, edukacyjne czy modne, ale również bezpieczne.

Zabawki powinny być dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Zanim pluszowy miś, czy plastikowa figurka trafią na sklepowe półki są poddawane testom. Niektóre z nich u niejednego dziecka spowodowałoby głośny płacz. Zabawki są między innymi podpalane, zatem lepiej, by wasze pociechy tego nie widziały.

Zabawki dostępne na rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK, a inspektorzy sprawdzają m.in., czy na każdej znajduje się znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi – wyjaśnia Ewa Domańska z UOKiK – nasze laboratoria badają sposób wykonania, emisję hałasu, a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji.

Tylko w ubiegłym roku sprawdzono 2.302 zabawki. Zastrzeżenia dotyczyły aż 26% z nich! Najczęściej dotyczyły one nieprawidłowego oznakowania, niezasadnego umieszczania informacji, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata na produktach przeznaczonych dla maluchów w tym wieku.

Sprawdza się także ewentualne występowanie wad konstrukcyjnych czy niedozwolonych substancji w zabawkach. Z wytypowanych 281 zabawek inspektorzy zakwestionowali aż 111 próbek!

Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to za małe elementy w zabawkach dla najmłodszych, gdyż dzieci mogły je połknąć lub zakrztusić się nimi, zbyt długie linki lub otwory, które groziły zaplątaniem się ręki, głowy, czy szyi dziecka oraz łatwe składanie się niektórych zabawek, co stwarzało ryzyko zmiażdżenia, skaleczenia lub przytrzaśnięcia palców dziecka w trakcie zabawy – wylicza Ewa Domańska.

W ubiegłym roku wycofano ze sprzedaży niemal 55.000 sztuk zabawek. Usunięto niezgodności w 3.900, a ponad 48.000 niebezpiecznych zabawek zniszczono.

Wybierając zabawkę dla dziecka dobierz ją do wieku i sprawdź dołączone informacje. Warto również zwrócić uwagę, czy nie ma np. ostrych krawędzi, bądź sztywnych czy wystających elementów. Składane krzesełka, stoliki czy dziecięce deski do prasowania muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.

Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie instrukcji montażu – podkreślają przedstawiciele UOKiK – jeżeli jednym z elementów są linki i sznurki, sprawdź, czy nie są za długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Zabawka powinna też mieć znak CE. To deklaracja producenta, że spełnia ona zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Użyte w artykule zdjęcia: Alex Blajan, Daniel Cheung

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz