K U L T U R A

Yasmin Levy

Yasmin Levy zaśpiewa z Polską Orkiestrą Radiową w poznańskiej Sali Ziemi. Koncert obędzie się w środę 10 kwietnia.

Hiszpańska piosenkarka posiada głęboki kobiecy wokal otoczony sefardyjską muzyką inspirowaną flamenco. Artystka śpiewa o miłości w języku hiszpańskich Żydów ladino. Sefardyjczykami określa się Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego w późniejszych wiekach oraz ich potomków. Pierwotnie zostali wygnani z Hiszpanii w 1497 r. Mają obecnie odrębnego naczelnego rabina w Izraelu, a współczesna wymowa hebrajska oparta jest na sefardyjskiej.

Talent Yasmin Levy porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek muzyki świata młodego pokolenia, takich jak Mariza i Buika. To artystka, która w swoim przejmującym stylu śpiewania wskrzesza na nowo utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Jej debiutancki album “Romance & Yasmin” poruszył miłośników muzyki na całym świecie. Sama o sobie mówi „nie jestem tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, jestem pieśniarką, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają. To już nie tylko ladino, ale także flamenco, tango i muzyka Bliskiego Wschodu.”

Yasmin Levy
Sala Ziemi, środa, 10 kwietnia.

Użyte w artykule zdjęcia: Ismail Palaz / facebook.com/yasminlevyofficial

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz