K U L T U R A

Sceny nieistotne – ważne dla Łazarza i poznańskiej kultury

Jalu Kurek - wystawa w Bramie Poznania  Foto: materiały prasowe

„Sceny nieistotne” – to bardzo ciekawa wystawa w Bramie Poznania, na którą składają się kolaże zestawiające postacie z fotografii Jana Kurka. To bezpretensjonalna dokumentacja porannych przechadzek rejestrująca cały inwentarz Łazarskich postaci!

Jan Kurek bez żadnych nadziei na publikację swoich fotografii, dokumentował przedpołudniowe spacery po ulicach Łazarza z lat 1967-1969. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne nie mieszczące się w oficjalnym sposobie prezentowania świata. Jako operator telewizyjny znał doskonale wytyczne określające co, w jaki sposób, dlaczego i po co – należy pokazywać w mediach.

Łazarska rzeczywistość, jaką bez pretensji i na własne potrzeby fotografował odpoczywając jednocześnie od propagandowej wizji świata, nie mieściła się w tych ramach. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Ten świat nie miał trafić do opracowań historycznych. Jako szary i zwykły, nie był wart uwagi.

W ramach wystawy „Sceny nieistotne” budujemy z nich opowieść o ludziach załatwiających swoje sprawy umykające historii, o prowincjonalnej codzienności Łazarza, pozornie niewartej uwagi. W formie przestrzennych kolaży, prezentujemy współczesną interpretację tej rzeczywistości, pozostającej w opozycji do wielkiej historii, do oficjalnych kryteriów oceny tego co ważne, warte uwagi, słuszne i właściwe – informuje Natalia Sznrok – Brożyńska z Bramy Poznania

Wernisaż wystawy: 19 stycznia 2019 r., godz. 16:00. Wystawa czynna: 19 stycznia-10 marca 2019 r.

Użyte w artykule zdjęcia: PLOT, T. Dworek, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz