POZnań

XVI edycja akcji “Światełko dla Czerwca ’56”

Poznaniacy uczcili pamięć ofiar Czerwca '56  Foto: materiały prasowe / UMP

Młodzi ludzie wspólnie z organizacjami kombatanckimi, Miastem Poznań i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, uczcili pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca ’56 na cmentarzu przy ul. Bluszczowej. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, towarzyszył młodzieży podczas uroczystości. XVI edycja akcji “Światełko dla Czerwca ’56” rozpoczęła się przy mogile Czesława Jackowskiego. Projekt ma na celu kultywowanie pamięci o wydarzeniach związanych z wolnościowym zrywem w 1956 roku. Uczestnicy akcji odwiedzą mogiły ofiar i zapalą znicze na cmentarzach do 20 czerwca.

We wtorek, 11 czerwca zainaugurowano XVI edycję akcji Światełko dla Czerwca ’56. Celem trwającego już od ośmiu lat projektu jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie. W ramach tej inicjatywy uczniowie ze współpracujących z muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu 1956 i upamiętnić zmarłych, którzy byli związani z jego historią. Co roku odbywają się dwie edycje akcji. W czerwcu młodzi ludzie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku (przed dniem Wszystkich Świętych) mogiły uczestników i propagatorów pamięci robotniczego zrywu. 

Każdą edycję “Światełka dla Czerwca “56” rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby. W tym roku uroczysta inauguracja odbyła się przy mogile Czesława Jackowskiego, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej. Zmarły był ślusarzem w Zakładach Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego (wówczas noszących imię Józefa Stalina) – miejscu, gdzie narodził się pierwszy w PRL-u społeczny protest przeciwko władzy ludowej, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. 28 czerwca 1956 roku, kiedy robotnicy i inni mieszkańcy Poznania wyszli na ulice, Czesław Jackowski został postrzelony. Niestety, obrażenia były na tyle poważne, że po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu zmarł w wieku 41 lat.

Na cmentarzu przy Bluszczowej pochowani zostali również inni uczestnicy Poznańskiego Czerwca “56: Henryk Błażejak, Marian Bogdan Sobalak, Roman Jankowski i Henryk Nowicki. Na ich mogiłach również złożono kwiaty i zapalono znicze. XVI edycja akcji “Światełko dla Czerwca ’56” potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary wolnościowego zrywu, uporządkują ich groby i zapalą symboliczne znicze. W projekcie biorą udział nie tylko szkoły w stolicy Wielkopolski, ale też placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz