Sport

Wyścigowo w weekend na Torze “Poznań”

WMMP 2015 runda VI - Tor Poznań - 28.06.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski 2015 runda V - Tor Poznań - 27.06.2015 r.

Najszybsi w kraju motocykliści zjadą się do Poznania, w dniach 22-23 sierpnia, by rywalizować w ramach IX i X Rundy Wyścigowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski. Motocykliści uczczą też pamięć Ryszarda Mankiewicza, który jako pierwszy Polak startował w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Ponadto na poznańskim obiekcie zobaczymy też pokazowe biegi motocykli z lat 70 i 80.

Niestety będzie to już ostatnia, w tym roku możliwość podziwiania ścigających się motocyklistów na Torze „Poznań”, ponieważ finałowa, XI i XII runda, odbędzie się na torze Slovakiaring.

W ramach Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski w klasie Supersport nie ma mocnych na Sebastiana Zielińskiego (Ostrowski Klub Motorowy), który poza defektem w pierwszym wyścigu sezonu ma 100% skuteczność (195 pkt), a do tego doskonale radzi sobie w cyklu Alpe Adria. Jeśli utrzyma dotychczasową formę to w Poznaniu może zapewnić sobie Mistrzowską szarfę. Szymon Strankowski (A.Ostrowski) tylko teoretycznie może jeszcze zagrozić liderowi (162 pkt.) a jadący sezon życia Bartłomiej Cabala (TS Sparta Wrocław) uzupełnia podium klasyfikacji generalnej ze 118 pkt.

W Superstock 600 niepodzielnie rządzi Adrian Pasek (A.Rzeszowski), ze 181 pkt. Za jego plecami zacięte i ciekawe dla kibiców pojedynki toczą od początku sezonu Paweł „Rinas” Przybylski (A.Królewski)  147 pkt. i Marek Chłopkowski (A.Wielkopolski) 131 pkt.

Zapewniam Was, że razem z Markiem Chłopokowskim, z którym toczymy zacięte boje w WMMP damy szoł i coś czuję. że różnice na mecie będą… dosyć skromne!- zapowiada Paweł Przybylski przed poznańską rundą.

Superstock 1000 to klasa w której zdecydowanym faworytem jest Michał Filla (ACCR) 157 pkt., jednak konkurencja jest bardzo silna od utytułowanych Marka Szkopka (A.Polski) 139 pkt. i Bartka Wiczyńskiego (LKT Wyczół) 125 pkt.  po co raz szybciej jedzącego Marcina Walkowiaka (Motosport Castrol Team Toruń) 113 pkt.

W królewskiej klasie Superbike, wyłączając ostatnią rundę w Moście, na zmianę triumfowali Irek Sikora (AMK Gliwice) i Paweł Szkopek (A.Polski). Po 2 zwycięstwach Szkopka (203 pkt.) w czeskim Moście, Sikora (185 pkt) by zachować szanse na tytuł musi odwrócić sytuację na swoją korzyść, co gwarantuje moc emocji podczas ich wyścigów. Daniel Bukowski (A.Wielkopolski) to pewniak do najniższego stopnia podium (127 pkt) – tylko raz na 8 wyścigów zajął czwartą lokatę.

W wyścigu Rookie 600 adrenaliny dostarczą na pewno pojedynki Andrzeja Kawuloka (A.Śląski) – 107 pkt, Grzegorzem Jakóbkiem (A.Śląski) 105 pkt.,  Krystiana Palucha (A.Lubelski) 99 pkt. i Patryka Pazery (A.Królewski) 85 pkt. ta czwórka nadaje w tym roku ton zmaganiom, wygrywając na zmianę kolejne wyścigi.

Niedzielny wyścig tej klasy Rookie 600 będzie jednocześnie memoriałem zmarłego niedawno Ryszarda Mankiewicza, wybitnego zawodnika sportów motocyklowych.

Wyścigowi Rookie 1000 towarzyszyć będą nie mniejsze emocje – Grzegorz Hanuszewicz (115 pkt.) i Damian Ołdakowski (111 pkt.) walczą w każdym wyścigu koło w koło, kask w kask, podobnie jak w Mistrzowie w Superbikeach na zmianę zwyciężając w niemal każdej rundzie Pucharu Polski.

W wyścigowy weekend będzie można także podziwiać ścigające się motocykle z lat 70 i 80, zarówno pochodzące z Polski (klasa Classic) jak i z Europy (klasa Classic 50 GP), ponieważ Tor “Poznań” jest gospodarzem jednej z rund cyklu Classic 50 Eurocup.

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski 2015 runda V - Tor Poznań - 27.06.2015 r.
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski 2015 runda V – Tor Poznań – 27.06.2015 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz