K U L T U R A

Wtorek na Transatlantyku

Transatlantyk konferencja prasowa  Foto:

Transatlantyk konferencja prasowaWtorek na Transatlantyk Festival Poznań będzie dedykowany młodym talentom. Tego dnia rozpoczną się eliminacje Transatlantyk Instant Composition Contest, a publiczność spotka się z aktorami i reżyserami, którzy niedawno przeżyli swoje bardzo udane debiuty.

Transatlantyk Instant Composition Contest i ostatnie już Talking Piano

W Sali Wielkiej CK Zamek o godz. 15.00 wystartują eliminacje Transatlantyk Instant Composition Contest – jedynego takiego konkursu kompozytorskiego na świecie, który stawia przed jego uczestnikami ambitne zadanie improwizacji natychmiastowej – pod wpływem filmu, na oczach widzów. To zadanie dla osób o niemałej odwadze i dużym talencie improwizatorskim. Na zwycięzcę czeka tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 oraz 30 000 zł,natomiast na pozostałych laureatów nagrody pieniężne w wysokości 10 000 i 5 000 zł. Sponsorem konkursu jest Raiffeisen Polbank. Wstęp na to widowiskowe wydarzenie jest wolny!

Zainteresowanych muzyką nie może ominąć spotkanie z kompozytorem – wtorkowym gościem Talking Piano będzie Michael Price (g. 19:30, Sala Wielka CK Zamek).

Młodzi polscy aktorzy i reżyserzy – spotkania NIE przy kawie

O tej samej godzinie w Nowym Kinie Pałacowym rozpocznie się spotkanie z młodymi aktorami – Martą Nieradkiewicz, Heleną Sujecką, Bartkiem Gelnerem i Marcinem Korczem, którzy zdradzą, jak stawiać pierwsze kroki i osiągnąć sukces w branży filmowej. Później, o godz. 17.00 w tym samym miejscu publiczność festiwalowa będzie mogła poznać osobiście nowych twórców polskiego kina. W ramach Bloku polskich krótkich metraży swoje filmy pokażą Alek Pietrzak, Tomasz Siwiński, Adela Kaczmarek i Arek Biedrzycki. Po seansie opowiedzą, jakie drogi doprowadziły ich do debiutu i co znaczy tak naprawdę debiutować w filmie XXI wieku. W tym czasie w Multikinie 51 odbędzie się pokaz “The Curse of Styria” połączony ze spotkaniem z jego twórcami.

Kolejne odsłony warsztatów filmowych

W bloku porannym w sekcji Edukacja & Inspiracje w Sali Prób CK Zamek o godz. 11.00 odbędzie się pierwsze z dwóch spotkań w ramach warsztatów ze scenariopisarstwa dla osób niewidomych i niedowidzących, które poprowadzi Agnieszka Kruk. Zaś w Malarni Teatru Polskiego trwać będą ostatnie z serii warsztatów fabularnych dla młodzieży “Podróż na Księżyc”, w ramach których 16 młodych twórców w wieku 13-16 lat tworzy własne etiudy filmowe.

“Odwaga i światło” – spotkanie z Rosławem Szaybo, autorem tegorocznego plakatu Festiwalu

W Nowym Kinie Pałacowym o godz. 11.00 będzie miało miejsce spotkanie “Odwaga i światło” ze współtwórcą legendarnej Polskiej Szkoły Plakatu. Rosław Szaybo opowie o koncepcji plakatu swojego autorstwa, który promuje tegoroczny Transatlantyk Festival Poznań oraz o swoich doświadczeniach zawodowych. Rosław Szaybo stworzył wiele wyjątkowych projektów, w tym okładki płyt takich artystów jak choćby Elton John czy zespół Judas Pirest, które na trwałe wpisały się w historię kultury popularnej i muzyki jazzowej.

Public Relations w życiu artystów, warsztaty muzyczne i wykłady SWPS

O godz. 13.00 na Scenie Nowej CK Zamek odbędzie się warsztat Public Relations “Moja historia kluczem do sukcesu mojego dzieła”, który poprowadzą Filip Szymczak i Adam Staliński.

W tym samym czasie rozpoczną się warsztaty prowadzone przez słynnego kompozytora Johna Ottmana “Znaczące momenty muzyki filmowej”. Dyskusję poprowadzi Tim Burden.

W ramach wykładów plenerowych SWPS w Kinie Łóżkowym na Placu Wolności, o godz. 17.00 wykład “Namiętność, seks i ekonomia” poprowadzi prof. dr hab. Bogdan Wojciszke.

Ciąg dalszy filmowych emocji

We wtorek w Multikinie 51 w ramach sekcji Transatlantyk Panorama zostanie wyświetlonych sześć filmów. Widzowie bezpłatnego cyklu Kino dla Mam z NIVEA będą mogli obejrzeć w specjalnie przygotowanych do tego warunkach (seanse z przygaszonym światłem, przyciszonym dźwiękiem i lekko podwyższoną temperaturą) jeden z najpopularniejszych filmów tegorocznego Festiwalu – “Ulicę w Palermo”. O godz. 17.30 będzie pokazana komedia “Mój kuzyn Zoran”, a o godz. 19.30 palestyński thriller – “Omar”. O tej samej godzinie zostanie wyświetlony dramat “A jeśli bóg jest?” – historia Tore, który decyduje się przyłączyć do grupy The Jesus Freaks. Prelekcję przed filmem wygłosi o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika “W drodze”. O godz. 20.00 zostanie pokazana belgijska komedia “Rozważnie i romantycznie”, a o godz. 22.00 “Jesteśmy najlepsze” – najnowszy film Lukasa Moodyssona, zabawna opowieść o grupie nastolatek, które postanawiają założyć kapelę punkową, choć żadna z nich nie umie grać na instrumencie.

Dojrzałych widzów na pewno zainteresuje “Zamieszkajmy razem”, pokazywane w ramach sekcji Kino Trzeciego Wieku. Komediodramat, którego bohaterowie po kilkudziesięciu latach znajomości postanawiają wprowadzić się do jednego mieszkania wraz z młodym studentem antropologii, piszącym pracę na temat starości, zostanie wyświetlony o godz. 14.00 w kinie Muza.

Sundance na Transatlantyku i projekcje połączone ze spotkaniami Q&A – Sydney Freeland i Amelia Green-Dove

W programie Sundance na Transatlantyku w Multikinie 51 zostaną pokazane dwa filmy, po których odbędą się spotkania z ich twórcami. Gościem seansu “Wyskokowej elity” o godz. 17.30 będzie reżyserka obrazu – Sydney Freeland. Z kolei producentka Amelia Green-Dove porozmawia z publicznością po pokazie poruszającego dokumentu “Strażnicy Nieba” o godz. 20.00.

We wtorek o godz. 22:00 wśród filmów z tej sekcji wyświetlony zostanie także film “52 wtorki”, dotyczący wpływu procesu zmiany płci matki na życie jej nastoletniej córki, a o 22.30 jeden z filmów budzących jak dotąd najcieplejsze emocje publiczności – dokumentalny portret Nicka Cave’a “20 000 dni na Ziemi” To ostatnia okazja podczas tegorocznej edycji Festiwalu, by podejrzeć tego fascynującego artystę przy pracy nad albumem “Push the Sky Away”.

Tak jak co dzień, do godz. 20.00, na Placu Wolności w Kolektywach Kulinarnych na publiczność czekają pyszności, w tym lody, muffiny czy przetwory z wiśni, po zmroku zaś – kolejne pokazy Kina Łóżkowego oraz zabawa w Klubie Festiwalowym na Silent Disco.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz