Aglomeracja

Wszystkich Świętych – jak dojechać na poznańskie cmentarze

cmentarz na Nowinie  Foto: FotoPortal / Radosław Maciejewski

Jak co roku we Wszystkich Świętych w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu. Mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

Na ulicach w pobliżu większości cmentarzy prędkość zostanie ograniczona do 30 km na godz. Niektóre z tych zmian obowiązywały już w weekend 26-27 października, większość zakończy się 3 listopada.

W związku z wprowadzeniem zakazu ruchu pojazdów ciężarowych (na ul. Warszawskiej w stronę centrum, na ul. Arciszewskiego w stronę ul. Ściegiennego, a także na ul. Lutyckiej i ul. Gnieźnieńskiej) wyznaczone zostaną dla nich objazdy.

1 listopada oraz w dniach wzmożonego ruchu samochodowego w rejonach poszczególnych cmentarzy wyznaczone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe – na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału (na Górczynie i Miłostowie, na ul. św. Antoniego i ul. Grunwaldzkiej), lub na poboczach ulic (ul. Lutycka, ul. Szczawnicka, ul. Morasko). Parking przy ul. Ściegiennego koło bramy od 26 października do 3 listopada służyć będzie wyłącznie osobom z niepełnosprawnościami.

W celu ułatwienia dojazdu i wyjazdu samochodów na wąskich ulicach wokół niektórych cmentarzy, podobnie jak w latach ubiegłych, wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu (ul. Jasna Rola, ul. Bronisława, ul. Wiśniowa, ul. Gnieźnieńska i ul. Kordeckiego). Na Junikowie ul. Cmentarna i Owcza będą 1 listopada jednokierunkowe (podobnie ul. Złotowska). Ul. Chryzantemowa od 26 października do 3 listopada będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do parkingu, a dalej – do ul. Malwowej – dwukierunkowa.

Na Miłostowie, podobnie jak w roku ubiegłym, na części postoju taksówek przy ul. Warszawskiej możliwe będzie 31 października (po południu) i 1 listopada krótkotrwałe zatrzymanie samochodów w celu wysadzenia pasażerów blisko wejścia na cmentarz. Obok, na wysokości wejścia, w dniach 1, 2 i 3 listopada wyznaczone zostanie tymczasowe przejście dla pieszych przez ul. Warszawską.

Na ul. Droga Dębińska, w rejonie ul. o. Żelazka i giełdy kwiatowej przez cały okres świąteczny dodatkowe zapory uniemożliwiać będą nielegalny wjazd do parku Jana Pawła II.

W razie potrzeby policjanci pełniący w tych dniach służbę w rejonie poznańskich nekropolii będą mogli wprowadzać dodatkowe zmiany w organizacji ruchu. W szczególności dotyczy to możliwości wprowadzenia w dniach przed i po 1 listopada jednego kierunku ruchu na ul. Cmentarnej i Owczej, a także jednego kierunku ruchu i parkowania na odcinku ul. Gnieźnieńskiej od “Nivea” do ul. Bałtyckiej. W dniach 28-30 października i 2-3 listopada policja może też umożliwić parkowanie na wyłączonych z ruchu pasach ul. Arciszewskiego (od ul. Palacza do ul. Ściegiennego).

Policjanci, poza tym że mają utrzymać płynność ruchu i bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, mają również dopilnować respektowania wprowadzonych zmian organizacji ruchu. Można się więc spodziewać policjantów z radarami, którzy będą sprawdzali, czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość.

We Wszystkich Świętych uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie tramwajowe – 41, 42 i 43, które połączą odpowiednio: Junikowo z Miłostowem (przez Rataje), Piątkowo z Miłostowem, Junikowo z Miłostowem (przez centrum). Będą one kursować między godziną 8:00 a 17:00 co 10 minut. Zwiększona również zostanie częstotliwość kursowania pozostałych tramwajów dojeżdżających do cmentarzy. Między 6:00 a 18:00 tramwaje linii nr 1, 6, 8 i 13 kursować będą co 10 minut. Przez cały dzień linia nr 15 będzie wydłużona jest do Junikowa. Pomiędzy godz. 8 a 17 jeździć będzie co 5 minut, a od 6 do 8 oraz 17 a 18 – co 10 minut. Linia nr 7 dojeżdżać będzie do Miłostowa zamiast na Zawady (kursy co 15 minut). Na Miłostowo dojeżdżać będzie 38 tramwajów w ciągu godziny, a na Junikowo – 42.

W dniu Wszystkich Świętych komunikacja miejska i podmiejska jeździć będzie według świątecznego rozkładu jazdy. Mając na uwadze umożliwienie dojazdu mieszkańców Lubonia do cmentarza w Żabikowie, autobusy nr 690 będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni robocze (nie będzie realizowany kurs o godzinie 13.15 z pętli Łęczyca/Dworcowa oraz wjazdy na przystanek Sycowska Centrum Handlowe). Uruchomiony też zostanie specjalny autobus (linia nr 113), który kursować będzie na trasie: Rondo Śródka – Podwale – Zawady – Główna – Gnieźnieńska/Cmentarz – Bałtycka – Gdyńska – Główna – Podwale – Zawady – Rondo Śródka (1 listopada kursy co 10 minut). W godz. 8:00-17:00 wzmocnione będą linie nr 177 (kursy co 10 minut), 160 (kursy co 15 minut) oraz 182 (kursy co 10 minut)

Szczegółowe informacje na temat zmian komunikacji publicznej w związku z Wszystkimi Świętymi można znaleźć na stronie www.ztm.poznan.pl

W okolicy 1 listopada groby swoich bliskich odwiedzą tysiące osób, w tym również takie, które mają problemy z poruszaniem się. Dla nich będzie możliwość podjechania blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast pojazdy będą opuszczać cmentarz ul. Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej (od strony pętli tramwajowo-autobusowej).

Harmonogram wjazdów na cmentarze:

26 października (sobota) – możliwy wjazd w godzinach od 8:00 do 13:00,
28 października (poniedziałek) – możliwy wjazd w godzinach od 7:00 do 15:00,
29, 30 i 31 października (wtorek, środa i czwartek) – brak możliwości wjazdu,
1 listopada (piątek) Wszystkich Świętych – brak możliwości wjazdu,
2 listopada (sobota) Dzień Zaduszny – brak możliwości wjazdu,
9 listopada (sobota) – możliwy wjazd w godzinach od 8:00 do 13:00.

Handel wokół cmentarzy będzie odbywał się przede wszystkim przy głównych wejściach oraz furtkach. Straż miejska w okresie Wszystkich Świętych patrolować będzie tereny przycmentarne. Przypadki tarasowania wejść na cmentarze w związku odbywającym się handlem, można zgłaszać bezpośrednio funkcjonariuszom bądź pracownikowi biura cmentarnego, który niezwłocznie przekaże taką informację do odpowiednich służb.

Na obu nekropoliach można też korzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodowego, które zostały rozmieszczone zarówno przy wejściach na cmentarze, jak i na ich terenie. Na Miłostowie jest 7 wypożyczalni, a na Junikowie – 6.

Zarządzający cmentarzami zachęcają też do tego, by wykorzystać wizytę na cmentarzu do sprawdzenia, czy groby są opłacone. Na Junikowie i Miłostowie 1 listopada biura będą czynne w godz. 7-15.

Użyte w artykule zdjęcia: FotoPortal / Radosław Maciejewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz