POZnań

Wracają nadwarciańskie atrakcje

Warta - jak fajnie wypoczywać nad rzeką  Foto: Tomasz Dworek

Nadwarciańskie tereny są jednymi z chętniej odwiedzanych miejsc. Gdy sprzyja pogoda poznaniacy pojawiają się tutaj, by spędzić czas wolny. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa część atrakcji udostępniana jest dopiero teraz. Z niektórych będzie trzeba zrezygnować. 

W związku ze zniesieniem części obostrzeń sanitarnych Urząd Miasta Poznania przygotowuje się do uruchomienia wypożyczalni sprzętów wodnych, która zostanie zlokalizowana na cyplu przy ul. Estkowskiego. Niestety tymczasowa przystań w Starym Porcie w tym sezonie nie zostanie uruchomiona. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla całorocznej przystani. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych możliwe będzie zaplanowanie kolejnego etapu, czyli robót budowlanych

W planach jest też kontynuowanie zajęć poświęconych edukacji ekologicznej. Na razie nie wiadomo, czy warsztaty dla dzieci będą odbywać się tradycyjnie, na świeżym powietrzu (z zachowaniem reżimu sanitarnego) czy też w formie zdalnej. W możliwie najbliższym czasie rozstawione zostaną nad rzeką tymczasowe toalety. Do końca sezonu zapewnione będzie także sprzątanie terenów nadwarciańskich.

Nad Wartą funkcjonują już dzierżawcy, którzy prowadzili działalność nad rzeką także w poprzednich latach. Chodzi o takie miejsca jak: Plaża/Ogród Szeląg wraz z wypożyczalnią sprzętów wodnych, KontenerART, Burger KONT, Barbarka ze spokojem czy też Zagro Plaża Rataje.

Niestety, w tym roku (ze względu na trwające ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych) trzeba będzie zrezygnować z wielu wydarzeń, które wpisały się już na stałe do nadwarciańskiego kalendarza, m.in. licznych koncertów, regat żeglarskich czy parady sobótkowej. 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich miesięcy, Miasto nie przeprowadziło dotąd konkursu na wybór operatorów dla dwóch lokalizacji nad ,tj. Plaży Wilda i Starego Portu (nowo wybudowanego zaplecza na terenie Cypla). W przypadku Plaży Wilda wnioski o 3- miesięczną dzierżawę można składać do 10 czerwca. Jeżeli chodzi o Stary Port, konkurs na 3-letnią dzierżawę zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Zainteresowanie obiektem wyraża wiele podmiotów, jednak z uwagi na obecną sytuację rynkową istnieje prawdopodobieństwo, że nie uda się wyłonić operatora w już w trwającym sezonie, a nastąpi to dopiero w kolejnym. 

Poznaniacy i turyści nie popływają w tym sezonie Tramwajem Wodnym. Powodem nie jest koronawirus a niestety zbyt niski poziom wody w rzece. 

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz