POZnań

“Wolność” na Arkadii

Neon wolność  Foto: materiały praswe UMP

Duży neon z napisem “Wolność” jest już montowany na budynku Arkadii. Zostanie uroczyście rozświetlony w niedzielę, 2 czerwca, po koncercie donGURALesko. Wydarzenie uczci rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989.

Autorem koncepcji, by na placu Wolności powstała instalacja z napisem Wolność jest Kamil Kłopocki.

Moja pierwotna propozycja zakładała budowę świetlnego pomnika, wbudowanego w płytę placu Wolności – mówi Kamil Kłopocki. – Światła miały układać się w napis “Wolność”. Pomysł przerodził się następnie w propozycję tzw. mappingu, a więc multimedialnej projekcji na płycie placu Wolności lub budynku Arkadii. Po dalszych konsultacjach, m.in. z Andrzejem Pakułą, z prezydentem Jędrzejem Solarskim zdecydowaliśmy się na neon, który stanie na dachu budynku Arkadii. Ostateczny projekt stworzyła młoda poznańska artystka Anna Jęchorek.

Anna Jęchorek była wśród artystów, których ZKZL poprosił o nadesłanie projektu neonu. Jej koncepcja zyskała największe uznanie oceniających. Neon wykonała poznańska firma, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach.

Forma neonu i miejsce, w którym został umieszczony, nawiązują do instalacji, która dawniej znajdowała się na Arkadii i przedstawiała trykające się poznańskie koziołki.

Kluczowa w całej koncepcji jest symbolika neonu – podkreśla Kamil Kłopocki. – Ostatnie blisko 4 lata to czas protestów poznaniaków, które odbywały się właśnie na Placu Wolności. Neon nawiązuje do tych demonstracji i symbolizuje nasze przywiązanie do szeroko rozumianej idei wolności. Stanowi też wyraz sprzeciwu poznaniaków wobec ataku na wartości demokratyczne w ogóle.

Uroczyste rozświetlenie neonu nastąpi w najbliższą niedzielę, 2 czerwca, ok. godz. 21:45, po zakończeniu koncertu donGURALesko. Wydarzenie jest częścią poznańskich obchodów rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały praswe UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz