BizNews

Wodorowy autobus z Bolechowa

Solaris Urbino 18 electric  Foto: Solaris - materiały prasowe

W Biurze Badań i Rozwoju firmy Solaris pracuje obecnie blisko 150 inżynierów, którzy nie tylko opracowują nowe konstrukcje kompletnych pojazdów, ale także wprowadzają do produkcji seryjnej innowacyjne komponenty i systemy stosowane w autobusach i trolejbusach. Jednymi z obszarów, nad którymi w ostatnim czasie pracowali konstruktorzy firmy Solaris były układy klimatyzacji i ogrzewania oraz układ wspomagania kierownicy.

Większość wysiłku, który został włożony w rozwój układu ogrzewania w autobusach elektrycznych związany jest z ograniczeniem zużycia energii i, tym samym, zapewnieniem większego zasięgu. W tym celu producenci często decydują się na użycie pieca grzewczego zasilanego olejem napędowym; takie rozwiązanie – choć skuteczne przy bardzo niskich temperaturach – dalekie jest jednak od bezemisyjnego.

Solaris, który zachęca klientów do ogrzewania elektrycznego, w swych elektrycznych Urbino 8,9 LE electric dla RCKiK Katowice zaproponował innowacyjne rozwiązanie, jakim jest układ ogrzewania zasilany gazem LPG. Jest to rozwiązanie niskoemisyjne oraz znacznie tańsze niż zastosowanie tradycyjnego pieca na olej napędowy. Ponadto, zbiorniki LPG są mniejsze od stosowanego wcześniej CNG, dzięki czemu ich zabudowa jest mniej skomplikowana.

W powstającym właśnie w fabryce w Bolechowie pojeździe wodorowym, Solaris zaproponuje z kolei układ ogrzewania i klimatyzacji, w którym czynnikiem roboczym będzie CO2, będący najbardziej przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym. Zastosowanie elektrycznej pompy ciepła umożliwia pozyskiwanie energii odpadowej układu chłodzenia napędu wodorowego, tym samym znacznie ograniczone jest zużycia energii z baterii, co z kolei skutkuje wydłużeniem maksymalnego zasięgu pojazdu oraz gwarantuje wydajną pracę w niskich temperaturach. Wszystko odbywa się przy w pełni bezemisyjnej pracy.

Kolejną zmianą, na którą już teraz przygotowują się inżynierowie firmy Solaris jest stopniowe ograniczenie użycia czynnika chłodzącego R134a stosowanego w obecnych układach klimatyzacji. W myśl postanowień Unii Europejskiej, do roku 2030 ma on być całkowicie zastąpiony znacznie przyjaźniejszym dla środowiska R513a. Dzięki wysiłkom polskiego producenta oraz jednego z dostawców, klimatyzacje pojazdów z Bolechowa już dziś mogą być uzupełniane czystszym środkiem.

Firma Solaris w ciągu ostatnich 4 lat na badania i rozwój wydała 145 milionów zł. Nakład ten przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz zaawansowanie technologiczne produkowanych pojazdów. Między innymi dzięki tym cechom Solaris Urbino 12 electric został wybrany najlepszym miejskim autobusem roku w prestiżowym konkursie ‘Bus of the Year 2017’.

Użyte w artykule zdjęcia: amjphotography.pl / Solaris - materiały prasowe, Solaris - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz