Aglomeracja K U L T U R A

Wiki Lubi Zabytki z Wielkopolski

Muzeum Wikliny w Nowym Tomyślu  Foto: Paweł R.Schreyner / wikipedia

Zakończył się otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku. Wśród wyróżnionych prac jest zdjęcie z Wielkopolski autorstwa Paweł Schreynera przedstawiające Dom szachulcowy z końca XVIII w Muzeum Wikliny. Autor mieszkający w Nowym Tomyślu został także zwycięzcą konkursu za zdjęcie z Lubiąża.

Polski konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments, która narodziła się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii “Największy Konkurs Fotograficzny”. Tegoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 361 tys. zdjęć.

Muzeum Wikliny w Nowym Tomyślu Foto: Paweł R.Schreyner / wikipedia

Muzeum Wikliny w Nowym Tomyślu, foto: Paweł R.Schreyner / wikipedia

W tym roku o zwycięstwo w konkursie Wiki Lubi Zabytki walczyło 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Zwycięzcami polskiej edycji konkursu zostali: Tomasz Okoniewski (Scots) za zdjęcie zespołu kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, Paweł R. Schreyner za zdjęcie refektarza w zespole klasztornym cystersów w Lubiążu i Łukasz Śmigasiewicz za zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu. Kolejne siedem osób otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i zestawu gadżetów.

Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu Foto: Paweł R.Schreyner

Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu, foto: Paweł R.Schreyner

Komisje konkursowe we wszystkich państwach wyłoniły swoich zwycięzców, których zdjęcia wzięły dodatkowo udział w finale konkursu na szczeblu ogólnoświatowym. W jury poza trójką wikipedystów zasiedli: Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej i wiceprezes Związku Polskich Artystów Fotografików, Jacek Dziubdziela – fotograf, nauczyciel fotografii, Joanna Zętar, historyczka sztuki oraz Ewa Caban – architekt i konserwator zabytków.

Adam Kliczek, wikipedysta, jeden z jurorów konkursu powiedział: “Cieszymy się, że tegoroczna edycja konkursu spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem. Zasoby Wikipedii zostały wzbogacone o ponad 50 tys. zdjęć polskich zabytków. Wiele z tych zdjęć charakteryzowało się wysoką jakością i proces wstępnej selekcji, a następnie wybór finalistów nie był łatwym zadaniem.”

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz