Aglomeracja

Francuzi wybudują spalarnię

schemat_spalarni_rusztowej  Foto: UM w Białymstoku

W kwietniu 2011 roku miasto rozpoczęło procedurę wyłonienia partnera prywatnego do realizacji unijnej inwestycji związanej z budową spalarni śmieci. Sam proces wyboru był procedurą długotrwałą i skomplikowaną. Po niespełna dwóch latach prowadzonego dialogu konkurencyjnego spalarnię dla miasta wybuduje Sita Zielona Energia związana z kapitałem francuskim.

schemat_spalarni_rusztowej Foto: UM w BiałymstokuKoszty jakie w tym przedsięwzięciu ponosi miasto, to wybór partnera, grunt pod budowę, a także budowa infrastruktury drogowej – tłumaczył na konferencji prasowej wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Całość miejskiej inwestycji powinna zamknąć się w kwocie 120 milionów złotych, która jest zapisana w budżecie. W przypadku pozyskania dotacji unijnej miasto może zaoszczędzić zaplanowane wydatki.

Budowa spalarni może mieć dobry wpływ na obniżenie opłat za odbiór śmieci pod warunkiem, że zutylizowanych zostanie 210 tysięcy ton odpadów. Jeżeli to minimum nie zostanie spełnione miasto będzie musiało zapłacić wykonawcy karę.

To ważna inwestycja dla miasta – podkreślała Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Koszt inwestycji to 724 mln zł. Znaczna część środków, 352 mln zł, pochodzi z funduszy unijnych. Z tego też względu Unia Europejska będzie się uważnie przyglądać, jak Poznań będzie realizował to zadanie.

Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 11 konsorcjów z czego wyłoniono 5 inwestorów z największym doświadczeniem w budowie i zarządzaniu tego typu inwestycjami.

Ostatecznie oferty zgłosiły 3 podmioty: Sita Zielona Energia z kapitałem francuskim, Articulus, opierający się na kapitale amerykańskim, oraz związana z Niemcami spółka ITPOK Poznań.

Zwycięska spółka SITA Zielona Energia została utworzona do udziału w poznańskim konkursie. Należy do koncernu Suez Environnement, który specjalizuje się w zarządzaniu gospodarką wodną oraz odpadami. Koncern zaprojektował i wykonał ponad 60 instalacji podobnych do tych, które zostaną zrealizowane w Koziegłowach.

W poznańskim projekcie współpracować będzie z firmą Hitachi Zosen Inova, która z ponad 380-cioma tego typu zakładami wykonanymi na terenie Europy, USA i Azji jest światowym liderem w dziedzinie technologii termicznego przekształcania odpadów.

Ostateczną umowę miasto planuje podpisać do końca lutego 2013. Po uzyskaniu pozwoleń budowa spalarni powinna się rozpocząć na początku 2014 roku. Prace powinny zostać zakończone w 2015 roku, a sam okres eksploatacji potrwa 25 lat.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz