BizNews

Wielkopolska: prawie 2.000 wniosków o odroczenie składek ZUS

Biuro - spotkanie  Foto: Whitepress

W związku z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło niemal 2.000 takich wniosków od firm z Wielkopolski.

Wniosek to jednostronicowy dokument, w którym należy wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia składek na ZUS. Taki uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać, a możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej, mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową – wyjaśnia Gertruda Uścińska, Prezes ZUS – da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne, do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej, poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W Wielkopolsce wpłynęło prawie 2.000 takich wniosków. Najwięcej, bo 1.109 wniosków, na terenie I Oddziału ZUS w Poznaniu, po 334 wnioski w II Oddziale ZUS w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim i 147 w Pile.

Użyte w artykule zdjęcia: Whitepress

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz