POZnań

Wielkopolscy Strażacy Kobietom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet już po raz drugi wielkopolscy strażacy przygotowali wyjątkową atrakcję dla kobiet. Chcąc zwiększyć wiedzę kobiet o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych, przygotowali akcję edukacyjną dostosowaną do potrzeb i wymagań płci pięknej.

W trakcie tej akcji chcemy pokazać, że wątła kobieta może również uratować nie tylko strażaka, ale również swojego męża, dzieci, rodziców, znajomych, czy przypadkowo napotkanego człowieka. Pod warunkiem, że wie jak to zrobić! I tego właśnie chcemy kobiety nauczyć. Ale tym, co wyróżnia nasz projekt na tle innych akcji edukacyjnych, jest bezpośredni kontakt ćwiczącego z zagrożeniem. Kobiety będą mogły poczuć się jak strażak tj. ‘dotknąć ognia’, ‘poczuć dym’, ‘zmierzyć się’ z prawdziwym wrakiem samochodu, czy udzielić pierwszej pomocy w niezwykle realnych warunkach – zaznacza mł. bryg. Sławomir Brandt – oficer prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Dzień edukacyjny „Kobieta potrafi” odbędzie się 11 marca (sobota) i skierowany będzie do wszystkich kobiet, które będą chciały zwiększyć swoją wiedzę o zagrożeniach i o sposobach radzenia sobie z nimi. Wszystko to przekazane będzie w niezwykle atrakcyjny, interaktywny sposób. Aby uczestniczyć w tym przedsięwzięciu należy wcześniej zarejestrować swój udział na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu: www.psp.wlkp.pl.

Z uwagi na charakter szkolenia liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń! W szkoleniu mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie.

Akcja ta powstała z inicjatywy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP – mł. bryg. Andrzeja Bartkowiaka, a w tym roku jest kontynuowana.

Poprzez nasze działania chcielibyśmy zwiększyć świadomość, jak bezpiecznie udzielać pomocy. Nie raz uczestniczyłem w pożarach i wypadkach podczas, których zwykli ludzie dokonywali niewiarygodnych czynów. Połączenie tej właściwości z edukacją może przynieść wiele dobrego. Z naszym przesłaniem bezpieczeństwa docieramy do różnych grup społecznych – tym razem chcemy dotrzeć do kobiet, które powszechnie określa się mianem „słabej płci”. Chcemy udowodnić, że kobieta też potrafi uratować siebie i innych – deklaruje komendant.

Dla kobiet, chcących spędzić dzień w atrakcyjny sposób, a zarazem wyedukować się, strażacy przygotowali stanowiska ćwiczebne, na których będzie można m.in. nauczyć się prawidłowej ewakuacji osoby z zagrożonego pojazdu, udzielania pierwszej pomocy, obsługi strażackiego sprzętu hydraulicznego, sprawdzić się podczas strażackiego testu sprawności fizycznej. Na szczególnie odważne panie czeka test w komorze dymowej, który odzwierciedla warunki rzeczywistej akcji oraz niezwykle atrakcyjne zadanie wysokościowe.

Użyte w artykule zdjęcia: UMiG Pobiedziska / Iwona Tomaszewska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz