POZnań

Wielki brat w autobusach i tramwajach

Monitoring on-line w poznańskim MPK  Foto: materiały prasowe MPK

50 tramwajów i 37 autobusów MPK Poznań wyposażonych zostało w urządzenia pozwalające na przekazywanie obrazu z pojazdów w czasie rzeczywistym do Centrali Nadzoru Ruchu. System będzie wykorzystywany m.in. w przypadku wciśnięcia przez prowadzącego pojazd przycisku alarmowego i pozwoli na natychmiastowy podgląd sytuacji i właściwą reakcję w sytuacji zagrożenia.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pasażerów autobusy oraz tramwaje MPK Poznań wyposażone są w system antynapadowy, który pozwala na szybkie przesłanie do Centrali Nadzoru Ruchu informacji o zagrożeniu. Wystarczy, aby w przypadku niebezpieczeństwa kierowca czy motorniczy wcisnął przycisk alarmowy, a wysłany zostanie  sygnał o zagrożeniu wraz z lokalizacją.

System przez cały czas jest udoskonalany. MPK Poznań zdecydowało się uruchomić monitoring on-line w 87 pojazdach. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia Centrala Nadzoru Ruchu może uzyskać połączenie z pojazdem i na bieżąco obserwować wszystko to, co “widzą” kamery.

To kolejny element starań o poprawę bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, przy czym mowa tu zarówno o bezpieczeństwie prowadzących pojazdy, jak i pasażerów – zwraca uwagę Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w wybranych pojazdach możliwy jest obecnie zdalny podgląd obrazu z kamer rozmieszczonych w pojeździe, co pozwala na obserwację tego, co dzieje się w tramwaju czy autobusie, ocenę tej sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków.

Dyżurny Centrali Nadzoru Ruchu, łącząc się on-line z pojazdem, może śledzić rozwój wypadków – w razie konieczności powiadamia odpowiednie służby i może na bieżąco przekazywać informacje na temat przebiegu zdarzenia. W dalszej kolejności, nagrany materiał pozwala na wyjaśnienie konfliktowych sytuacji, może również stanowić materiał dowodowy w prowadzonych sprawach.

Ewentualna dalsza rozbudowa system monitoringu on-line będzie rozważana w miarę możliwości finansowych poznańskiego MPK.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz