POZnań

Weekendowe utrudnienia przy Cytadeli

Dzwon Pokoju Cytadela (2015)  Foto: lepszyPOZNAN / Tomasz Dworek

Zakaz wjazdu i parkowania na ul. na Stoku oraz zakaz parkowania wzdłuż odcinka ul. Armii Poznań przy pętli autobusowej Garbary oraz na Ostrowie Tumskim – z takimi utrudnieniami w ruchu muszą się liczyć kierowcy 23 i 24 lipca. Powodem jest odbywająca się na Cytadeli poznańska odsłona Światowych Dni Młodzieży.

Do Wielkopolski na diecezjalną część ŚDM ma przyjechać około 2,5 tysiąca osób z różnych zakątków świata. Część z nich, między innymi mieszkańcy Madagaskaru i Wysp Zielonego Przylądka, już dotarli do podpoznańskich parafii, w których zostali zakwaterowani. Młodzi ludzie zwiedzają okolice, prezentują też Polakom swoją kulturę. Kulminacją ich pobytu w naszym regionie będą uroczystości na Cytadeli, które odbędą się 23 i 24 lipca.

23 lipca od godziny 9:00 młodzi pielgrzymi będą przemierzać Poznań ścieżkami ewangelizacyjnymi wiodącymi między innymi przez Stary Rynek, Ostrów Tumski czy Cytadelę. O 12:30 zaplanowano wspólny posiłek na Cytadeli w Strefie Pielgrzyma, a później atrakcje kulturalne, które potrwają o godziny 16:00.

24 lipca o godzinie 11:00 pielgrzymi spotykają się przy Katedrze Poznańskiej na odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, a następnie, ok. 11:20, wyruszają w drogę na Cytadelę, gdzie w Strefie Pielgrzyma odbędą się główne uroczystości: spektakle teatralne, koncerty i modlitwy. O godz. 19:00 rozpocznie się otwarta dla wszystkich chętnych msza święta, po niej wielbienie przed Najświętszym Sakramentem, które potrwa do godz. 21:30 kończąc uroczystości na Cytadeli.

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, z powodu tych uroczystości 23 i 24 lipca w Poznaniu należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu. na ulicy Na Stoku obowiązywać będzie zakaz wjazdu i parkowania, a zakaz parkowania wzdłuż odcinka ul. Armii Poznań przy pętli autobusowej Garbary. Zakazy nie dotyczą pojazdów upoważnionych i dojazdu do posesji.

Na potrzeby uczestników w sobotę i niedzielę wyznaczony zostanie parking na prawym pasie ul. Armii Poznań, a w niedzielę dodatkowo parking na prawym pasie ul. Szelągowskiej (od strony Cytadeli).

W niedzielę 24 lipca obowiązywać będzie zakaz parkowania na ulicach w rejonie Katedry (Ostrów Tumski, Dziekańska, Posadzego, Lubrańskiego), a w godzinach od 10:00 do 12:00 – zakaz wjazdu, z wyjątkiem pojazdów upoważnionych. W związku z tym w powyższych godzinach ul. Wieżowa będzie ulicą bez przejazdu.

Ponadto w niedzielę w godzinach południowych możliwe są chwilowe utrudnienia w ruchu w związku z przemarszem uczestników na trasie z Katedry, wzdłuż ulic Estkowskiego i Garbary, na Cytadelę. Przemarsz będzie zabezpieczany przez policję, a na jej wniosek mogą być wprowadzane dodatkowe zmiany w organizacji ruchu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz