K U L T U R A

Weekendowe majówki z przewodnikami

Szyfrokontener promujący Enigmę  Foto: TD

Przechadzki z przewodnikiem po ciekawych poznańskich fyrtlach cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem, warto więc zaplanować czas na kolejne sobotnie spacery, które poświęcone zostaną Sołaczowi, Łazarzowi i historii Enigmy.

Zachęcamy, aby oprócz majówek na łonie natury wspólnie z nami odkrywać swoje miasto! W maju zapraszamy aż na trzy wycieczki – mówi przewodnik Piotr Ciesielski. Szczególnie interesująco zapowiada się premierowy spacer po Sołaczu.

Choć w trakcie drugiej części spaceru po Sołaczu wątków urbanistycznych nie zabraknie, to wycieczka ta będzie w mniejszym stopniu poświęcona mistrzostwu niemieckiego planisty Josepha Stübbena. W zamian przyjrzymy się przede wszystkim ludzkim losom – zarówno indywidualnym historiom, jak i kolejom życia mieszkańców Sołacza jako zbiorowości. Dzielnica budowana w założeniu dla obywateli niemieckich dość szybko przeszła w polskie ręce – zapowiadają przewodnicy.

Niespełna dwadzieścia lat później, w dramatycznych okolicznościach, historia znów się odwróciła. Mimo dziejowych zawieruch inteligencki charakter willowej dzielnicy przetrwał do dziś. Ważnym elementem spaceru będą także wątki odnoszące się do natury, związane między innymi z obecnością w tej okolicy Uniwersytetu Przyrodniczego.

3 maja (sobota) Sołacz II (wycieczka premierowa) początek: godz. 10 i 15 na placu Spiskim

Park Sołacki

Kolejna sobota to czas na atrakcje Górnego Łazarza, część dzielnicy mieszcząca się na zachód od ulicy Głogowskiej.

Kiedyś była to jedna z najbardziej eleganckich i zielonych części Poznania. Do dziś o zachwyt i zawrót głowy przyprawić mogą cudowne secesyjne kamienice, a w dwóch zupełnie różnych parkach kryją się wyjątkowe dla miasta obiekty. Jeśli do tego dodamy fascynującą historię PeWuKi, nietuzinkowych mieszkańców fyrtla, dawny ewangelicki kościół i żydowski cmentarz nie ma chyba wątpliwości, że warto poznać również ten kawałek Poznania!

Udział w tej wycieczce po Łazarzu jest całkowicie bezpłatny. Zwiedzanie zakończy się w biurze Budimexu przy ul. Głogowskiej 18, gdzie na chętnych czekać będzie drobny poczęstunek, kawa i herbata.

20.05 (sobota) Górny Łazarz, początek: godz.10 przed przed budynkiem Gimnazjum i Liceum Katolickiego [dawnego VII Liceum Ogólnokształcącego] przy ul. Głogowskiej 92

Górny Łazarz - secesja

Spotkania śladami Enigmy to jedna z najciekawszych propozycji spaceru po Poznaniu.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokazane zostaną miejsca związane z tą historią – wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu.

Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można indywidualnie zwiedzić Szyfrokonter – mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma.

27.05 (sobota) Poznańskie ślady Enigmy (powtórka) początek: godz. 11 i 17 przy Szyfrokontenerze (ul. św. Marcin 80/82)

Wycieczki po Sołaczu i śladami Enigmy odbywają się w konwencji free walking tour – wstępne zapisy nie są wymagane, wyruszamy niezależnie od pogody i liczby uczestników, na zakończenie spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Plac Mickiewicza - Aula UAM i nowy budynek Rosevelta 22

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , Justyna Kędra / PoPoznaniu, TD

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • dziękujemy za te spacery! za każdym razem jest świetnie 🙂