K U L T U R A

Weekend z Ethno Port Poznań

Ethno Port 2022 - Michal Noga Band Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Rozpoczęła się 15. edycja Ethno Port Poznań. Przez trzy dni miasto żyć będzie muzyką świata. O sukcesie festiwalu decyduje przede wszystkim program, którego cechą charakterystyczną jest otwartość i szeroka prezentacja różnorodnych tradycji: od naśladowania źródeł do ich współczesnej interpretacji. Dzięki niej można usłyszeć w Poznaniu twórców, którzy swoje tradycyjne rodzime rytmy i melodie mieszają z tak odmiennymi gatunkami, jak jazz, rock, muzyka klezmerska, elektroniczna, klubowa czy klasyczna.

Cykl koncertów rozpoczął estoński zespół Trad.Attack!, którego żywiołowa muzyka przypadła do gustu zgromadzonej w Zamku publiczności. Perkusja, gitara, estońskie dudy były niesamowitym miksem energii, którą artyści dzielili się z widzami.

Z Sali Wielkiej publiczność przeniosła się na dziedziniec, gdzie czekał na nich słowacki zespół Michal Noga Band. W sposobie, w jaki prezentowali muzykę, jest przyjemna konceptualna atmosfera, która nawiązuje do tego, że są to młodzi współcześni muzycy, którzy składają hołd muzykom i zespołom, które kontynuują tradycje. Michal Noga i jego zespół są dobrze znani na Słowacji. Ich gra jest pełnya lekkości i energii.

Zakończeniem piątkowego wieczoru był występ amerykańsko-tunezyjsko-włoskiego tria Fanfara Station. Zainspirowany wspomnieniami Marzouka o orkiestrze dętej jego ojca, Fanfara Station celebruje epickie wyczyny migrantów z basenu Morza Śródziemnego, muzyczne kultury diaspory afrykańskiej oraz przepływy, które od dawna łączą Bliski Wschód, Magreb, Europę Południową i obie Ameryki.

Scenę wypełniają instrumenty: perkusja: scascika, tar, bendir, darbuka i tabla obok trąbki, puzonu, klarnetu i trzech tunezyjskich instrumentów dętych drewnianych: nay, mizued i zocra. Następnie są dziesiątki przewodów łączących stacje pętli, kontrolery i szereg pedałów efektów. Niezliczona ilość akustycznych i elektrycznych dźwięków dialoguje i podtrzymuje głos piosenkarza i autora piosenek Marzouka Mejri.

CI którym było mało muzycznych wrażeń udali się do Meskaliny, który jest klubem festiwalowym.

W sobotę na Ethno Porcie

 • Dwudniowe warsztaty wokalno-ruchowe – Anu Almagro (Finlandia) i Volodymyr Andrushchak (Ukraina) – g. 11-14, Scena Nowa, bilety: 40 zł (na oba dni)
 • Małe Ethno: Warsztaty ceramiczne z Zoyą Samborskayą (b.o) – g. 11 i 13, Dziedziniec Różany, wstęp wolny
 • Kiermasz festiwalowy – od g. 12, Dziedziniec Różany
 • Małe Ethno: Mała Mbi i gwiazdy – baśnie afrykańskie – Xenia Starzyńska (4+) – g. 12, Sala pod Zegarem, bilety: 10 zł/dziecko, opiekun wstęp wolny
 • Małe Ethno: zmajstruj z nami mandalę! – warsztaty rodzinne z Majsterki.pl (10+) – g. 13, Sala Prób, bilety: 10 zł/dziecko, opiekun wstęp wolny
 • Wsłuchaj się w świat: Huculszczyzna – spotkanie z Krzysztofem Krzyżanowskim i Maciejem Rychłym – g. 13, Sala Audiowizualna, bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów wstęp wolny)
 • Spotkanie wokół książki Łukasza Smolucha „Polskie tradycje muzyczne na Syberii” – g. 15, Księgarnia Bookowski, wstęp wolny
 • Rashida Sayed (Egipt) – g. 17, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 40 zł
 • Drewo (Ukraina) – g. 19, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
 • Anouar Brahem Quartet (Tunezja) – g. 20.30, Sala Wielka, bilety: 100 zł
 • Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta (Polska) – g. 22.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
 • Klub Festiwalowy: DJ Loin du Vietnam – g. 23, Meskalina, wstęp wolny
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz