Aglomeracja K U L T U R A

Naukowcy w swiecie fantasy – już wkrótce Pyrkon!

Pyrkon 2018 - Poznań 18.05.2018 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Pyrkon 2018 - Poznań 18.05.2018 r.

Jesteście ciekawi czy wikingowie byli na dopingu? Jak wygląda życie os spragnionych swoistej ambrozji Bogów? Co czyni drzewa tak wyjątkowymi w opowieściach fantasy? To pytania, które zadają sobie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będący prelegentami Bloku Naukowego podczas tegorocznego Pyrkonu. I jak na naukowców przystało, poszukują odpowiedzi, a swoimi odkryciami chętnie dzielą się z uczestnikami.

Pyrkon, największa impreza fantasy, której nikomu nie trzeba przedstawiać co roku przyciąga tłumy fanów literatury, kina czy gier komputerowych. W tym roku wśród przygotowanych atrakcji są wystąpienia naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy podzielą się swoją pasją do przyrody, nauki i świata fantasy.

Czy wikingowie byli na dopingu?

Niektórzy mówią, że stosowanie dopingu jest tak stare jak ludzkość. Czy to prawda? Zaczynając do Adama i Ewy prześledzimy w jaki sposób człowiek zdobywał nadludzką siłę, jakich roślin czy wywarów używał by stać się jeszcze szybszym, sprawniejszym czy… bardziej skoncentrowanym. Poszukamy też substancji o wątpliwym działaniu fizjologicznym… ale niesamowitym psychologicznym. Porównamy to z obecnie stosowanymi środkami i metodami- najnowszymi odkryciami medycyny m.in. z zakresu dopingu genetycznego – mówi Natalia Leciejewska z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Labirynty, góry, tunele i kanały… istne więzienie dla os, obcych, i spragnionych swoistej ambrozji Bogów. Dla tego trunku gotowe są zginąć lub wrócić z głową uniesioną wysoko ku górze w geście tryumfu. Ich wygląd przeraża nawet wybitnie doświadczone w swej pracy strażniczki uli. W wystąpieniu Mateusza Kęsy znajdziemy nawiązania do inspiracji wykorzystywanych w grach i filmach zaczerpniętych ze świata zwierząt – os, pszczół, czy szerszeni.

Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna opowie o Niezwykłości drzew w opowieściach fantasy
Y

ggdrasil, Drzewo Dusz, The Dark Heges, Entowie, Wierzba Bijaca to tylko kilka przykładów symbolicznych drzew w mitologii i opowieściach fantasy. Co czyni drzewa tak wyjątkowymi? Czy „zwykła” sosna rosnąco w Polsce jest w jakiś sposób „niezwykła”? A wierzba? Ile w drzewach-bohaterach opowieści jest cech ich roślinnych odpowiedników? O ciekawym świecie roślinnych olbrzymów.

Użyte w artykule zdjęcia: Michał Antoniewicz / Pyrkon, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz