POZnań

Weekend w Twierdzy Poznań

Dni Twierdzy 2015 (10)  Foto: Marek Zakrzewski / PLOT

Aż 26 miejsc i atrakcji czeka na poznaniaków i turystów podczas szóstych Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w sobotę i niedzielę (25-26.08). Do zwiedzania jest aż siedem fortów: Fort Ia, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII i, po raz pierwszy biorący udział w akcji, Fort IIa, którego gospodarzami są harcerze z I Szczepu DhiZ im. Poznańskich Kryptologów.

Ponadto będzie można zwiedzić liczne schrony: m.in. przy ul. Babimojskiej, gdzie odtworzono fragment okopów z czasów I wojny światowej, galerię Werkbank, schron Arthura Greisera w podziemiach siedziby Radia Poznań, a także schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona i Parku Sołackim. Ostatni z nich będzie można zwiedzić z przewodnikiem posługującym się językiem migowym.

W poszczególnych obiektach przygotowano bogaty program wydarzeń. Gośćmi Fortu I będą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Będzie można z bliska zobaczyć sprzęt używany przez polskie wojsko współcześnie i sto lat temu.

Śluza Katedralna, będąca częścią Bramy Poznania zaproponowała możliwość wejścia na teren dawnej Elektrociepłowni Garbary, gdzie znajduje się tzw. redita, będąca reliktem Fortu Roona. Przynajmniej w kilku miejsca będzie można skosztować wojskowej kuchni (np. Fort Va, schron w Parku Sołackim, Jeżyckie Centrum Kultury).

Uzupełnieniem programu są wycieczki. Będzie można wybrać się na spacer po Parku Cytadela i odnaleźć tam relikty Forty Winiary, a także wziąć udział w nocnym zwiedzaniu. Ponadto czekają gry miejskie, questy i pokój zagadek (escape room) w klasztorze karmelitów bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha. Dla fanów samodzielnych eksploracji przygotowano mobilne przewodniki po Twierdzy Poznań, nie wymagające instalacji dodatkowych aplikacji. Natomiast rejsy z Żeglugą Retro będą niepowtarzalną okazją, by zobaczyć relikty fortyfikacji i umocnień widoczne tylko z perspektywy rzeki Warty.

Ideą wydarzenia jest promowanie tych miejsc, związanych z fortyfikacjami, które można zwiedzać nie tylko podczas akcji, ale przez cały rok. Dlatego na liście nie mogło zabraknąć muzeów, dostępnych niemal codziennie (np. Muzeum Uzbrojenia i Armii „Poznań” na Cytadeli, czy Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII). Jednak wiele miejsc funkcjonuje dzięki pasjonatom historii, którzy opiekują się fortami i schronami, udostępniając je zwiedzającym przynajmniej kilka razy w roku lub na zamówienie – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

Początkowo akcja skupiała się na miejscach związanych z XIX-wieczną Twierdzą Poznań. Jednak bardzo szybko formuła została rozszerzona, a do programu dołączyły zarówno znacznie młodsze obiekty, pochodzące z okresu II wojny światowej i okresu zimnej wojny, a także najstarsze. Te ostatnie prezentowane są w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, gdzie zachowano relikty średniowiecznych wałów grodu z czasów Mieszka I oraz XVI-wieczne renesansowe mury.

Pełen program dostępny na stronie: dnitwierdzypoznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: M. Zakrzewski / PLOT, Marek Zakrzewski / PLOT, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz