K U L T U R A

Weekend w Poznaniu

Scena nad Rusałką | Ofelia | Shyness  Foto: Kasia Lonowska

Przed nami pierwszy weekend września. Na poznaniaków i poznanianki czeka mnóstwo atrakcji. W parku Starego Browaru zagra Kwiat Jabłoni, a na placu Wolności zaśpiewa Ana Andrzejewska. W sobotę przez miasto przejdzie korowód dożynkowy, a dzień później w Starym Zoo swoją działalność przedstawią lokalne organizacje pozarządowe.

PIĄTEK 2.09

“Irena” na deskach teatru 

Spektakl to historia o kobiecie, która zdecydowała się walczyć. To opowieść o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło i o tym, ile warte jest ludzkie życie. Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. 

Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1E
Godz. 19:00 (piątek, sobota), 15:00 (sobota)
Bilety od 43 zł 

Kwiat Jabłoni w parku Starego Browaru 

Kwiat Jabłoni to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy. “Niemożliwe” z 2019 r. bardzo szybko osiągnęło status podwójnej platyny, natomiast najnowsze dzieło “Mogło być nic” z 2021 r. zadebiutowało na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży i po czterech miesiącach również pokryło się platyną. Oryginalne brzmienie, milionowe wyświetlenia teledysków oraz wyprzedane trasy koncertowe stały się ich znakiem rozpoznawczym. Zespół może się poszczycić licznymi współpracami m.in. z T. Love, Ralphem Kamińskim, Julią Pietruchą czy Miuoshem. Ostatnie nagranie to kooperacja z Sanah. Utwór “Szary Świat” znalazł się na najnowszym albumie artystki.

Park obok Starego Browaru 
Godz.: 20:00
Bilety: 119 zł

Hajda Banda 

Polsko-białoruski zespół powstał w 2021 roku. Artyści wykonują tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. Do tych twórców należą m.in. Wiera Grygoruk, Maria Majówka, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich “Żemerwa”. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia “Nowa Tradycja”.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 19:30 
Bilety od 25 zł 

Tribbs na plaży Wilda

Remixy Mikołaja Trybulca pozwalają młodym słuchaczom poznać lub przypomnieć utwory, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Artysta wykonuje takie przeboje jak  “Ostatni raz zatańczysz ze mną”, “Bal Wszystkich Świętych”, “Ghost”, “Smak słów”, które stały się hitami lata. Na swoim koncie ma współpracę z artystami takimi jak: Oliver Heldens, Duncan Laurence, Smolasty, Kubańczyk, Qry, Ewa Farna, Margaret, Ewelina Lisowska, Viki Gabor, Laidback Luke, Volkoder, Stevie Appleton, Chemical Surf. Tribbs jest też połową duetu Linia Nocna, który w 2019 został nominowany do Fryderyków w kategorii “Album roku – muzyka elektroniczna”.

Plaża Wilda Eco Village, ul. Piastowska 71
Godz. 18:00
Bilety od 39 zł 

Szczyl na Nocnym Targu Towarzyskim 

Tymoteusz Rożynek to polski raper i autor tekstów. W 2019 zadebiutował piosenką pt. “Druga dekada”, dzięki której podpisał kontrakt z wytwórnią SBM i rozpoczął nagrywanie w ramach przedsięwzięcia SBM Starter. Zaprezentował się utworem “Banda” oraz duetem z Fukajem, “Kaptur/Wczoraj”, a także “Toast Toast” z Agatą Mierzwą. W październiku wydał album “Polska Floryda”.

Nocny targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23 
Godz. 20:00
Bilety: 59 zł 

Wystawa Pracowni Plastycznej tARTak

Trzynasty sezon artystyczny 2021/2022 w Pracowni Plastycznej tARTak prowadzonej przez Sylwię Chudy-Leśnik podsumowany zostanie wystawą “Zestawienie 2022”. Będzie to również inauguracja nowego sezonu artystycznego 2022/2023. Zobaczyć można na niej wybrane prace uczestników pracowni – dzieci i młodzieży (od 8 do 16 lat). Wernisaż odbędzie się 6 września o godz. 18:00.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Hol Wielki
Godz. 12:00-21:00
Wstęp wolny 

“Prawo wyboru”

Tytułowe prawo należy do widzów. To oni zdecydują o losie głównego bohatera tekstu Ferdinanda von Schiracha – w tej roli Aleksander Machalica. Polska prapremiera dramatu jest okazją, by w pełnym napięciu śledzić przesłuchania kolejnych ekspertek stających przed Komisją Etyki. Ich argumenty, dylematy etyczne, medyczne, teologiczne staną się jednocześnie kartami przetargowymi w “wyborze” koncepcji wolności, prawa do życia, człowieczeństwa.

Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5, Duża Scena 
Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)
Bilety od 60 zł

Podróż do Szwecji

W sobotę odbędą się warsztaty “Różne Kultury – Jeden Świat: Szwecja”. W ich trakcie uczestnicy odkryją, jakie wartości są ważne dla ludzi zamieszkujących ten kraj, jak się ubierają, jakie zwierzęta oglądają codziennie, w co wierzą. I w końcu, czy są bardzo różni od nas, czy podobni.

Na warsztaty obowiązują zapisy, zgłoszenia można wysyłać na adres: latozestrada@estrada.poznan.pl ,w tytule maila należy wpisać nazwę warsztatów oraz datę.

Przystań Kiekrz, ul. ks. E. Nawrota 14 (piątek)
Park, ul. Browarna, Poznań Antoninek (sobota) , Godz. 17:00 
Wstęp wolny 

Loop Trigger

Wiolonczelista i beatboxer to człowiek orkiestra wykonujący muzykę za pomocą techniki zapętlania (live looping). Dzięki nagrywaniu dźwięków, przetwarzaniu ich, a następnie nakładaniu na siebie, muzyk na żywo i w pojedynkę uzyskuje efekt brzmienia całego zespołu. Osiąga go przy pomocy loopera, procesora efektów, wiolonczeli elektrycznej, syntezatora oraz beatboxu. Tym razem wziął na warsztat również skandynawskie dźwięki, nadając im zupełnie nowe brzmienie.

Przystań Kiekrz, ul. ks. E. Nawrota 14  
Godz. 18:30 
Wstęp wolny 

Polska ABBA

Będzie to show prezentujące dorobek jednego z najsłynniejszych szwedzkich zespołów muzyki pop. Założony w 1972 przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog zespół uważany jest za jeden z najbardziej znaczących oraz kasowych projektów w historii rynku muzycznego. Zespół FAAN, znany także pod wcześniejszą nazwą “ABBA show-POLSKA ABBA” od ponad 20 lat niezmiennie koncertuje w całym kraju. Odwiedzili już prawie wszystkie miasta w Polsce, pokonując 100 000 km samochodem rocznie.

Park, ul. Browarna, Poznań Antoninek  
Godz. 18:30 
Wstęp wolny

30-lecie Teatru Porywacze Ciał

Ostatnie dni obchodów jubileuszu świętowane będą dwoma spektaklami. W piątek – “Zrobię co zechcę”. To przedstawienie, które opisuje rok z perspektywy dwojga postaci. Grający w nim aktorzy ubrani są w eklektyczne, stylizowane na ludowe stroje, czasem mazurzą i mówią z charakterystycznym akcentem. W ich wypowiedziach pojawiają się wszystkie możliwe mądrości, przekazywane z prywatnej perspektywy artystów od dwudziestu sześciu lat działających na offowej scenie teatralnej.

W sobotę – “Zamroz”. To spektakl przygotowany specjalnie na 30-lecie działalności teatralnej Teatru Porywacze Ciał. Ideą jest prześmiewcze podejście do zespołu. Dlaczego nazywają się Porywacze Ciał, skąd się wzięli? Tytuł nawiązuje do “Zamrozjan” wymyślonych przez autorów. 

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Godz. 19:00
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc 

Zakończenie Tygodnia Sztuki Ukraińskiej 

W piątek odbędzie się рrezentacja książki poetyckiej Ekateriny Flekman – Poetki z Kijowa oraz spotkanie Klubu Poezji Ukraińskiej w Poznaniu w Fundacji “Malta”. W Fundacji “Malta” będzie prezentacja projektu “Głosy z okopów – słowo wolności” przez Ogólnoukraińskie Forum Pisarzy Wojskowych. 

W sobotę nastąpi otwarcie wystawy-konkursu dla dzieci z partnerem “Moje Skrzydła” w Młodzieżowym Domu Kultury 1. Tego dnia odbędzie się także podsumowanie w konkursie czytania poezji wraz z partnerami Lwowskiej Mediateki Dziecięcej oraz Klubu Czytelniczego i Rozvag “KaChuR”. Wieczorem zamknięciem tygodnia będzie koncert “Ukraiński vibe” na scenie Madaliny.

Różne lokalizacje na terenie Poznania. Dokładne godziny oraz szczegóły dostępne są na wydarzeniu

Ana Andrzejewska 

Koncert charyzmatycznej wokalistki o niezwykłej barwie i wielkiej wrażliwości estetycznej. Ana jest absolwentką prestiżowego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na specjalizacji: wokalistyka jazzowa. To finalistka “The Voice of Poland”, “Mam Talent” oraz festiwalu Crest Jazz Vocal we Francji. Została wybrana do współpracy przez Fundację “Kalinowe Serce” jako Młody Talent roku do projektu “Kalina w podroży”, który swoją premierę̨ miał w Instytucie Teatralnym w Warszawie i w całości poświęcony był Kalinie Jędrusik. Premiera debiutanckiej płyty, na której znajdą się autorskie kompozycje Any będące zwieńczeniem jej muzycznych poszukiwań, planowana jest na koniec roku.

Plac Wolności
Godz. 20:00
Wstęp wolny 

Ekościeżka obok Cybiny 

Wycieczka jest okazją do bliższego poznania Cybiny i jej ekosystemu. Na uczestników czeka 12 przystanków, z których każdy porusza inny rzeczny temat.  Poznają oni, czym jest ogród permakulturowy, dlaczego mokradła są ważne, oraz nauczą się rozpoznawać całe mnóstwo roślin i zwierząt, które tutaj żyją. Do przejścia Ekościeżki niezbędny jest zeszyt zadań i plecak z pomocami takimi jak lupy i lornetki, który można odebrać w punkcie informacyjnym Bramy Poznania. Wydarzenie dla dzieci w wieku 6-12 lat. 

Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2
Codziennie w godzinach otwarcie Bramy

SOBOTA 3.09

Miejskie Dożynki 

Zabawę rozpocznie korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 14:00 sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Na scenie zaprezentują się folkowa kapela “Zza Winkla” czy Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki. Dożynki urozmaici również występ grupy artystów cyrkowych i akrobatów powietrznych “Z Głową W Chmurach”. Odbędzie się także potańcówka z Grupą swingującą czy konkursy z wiedzy rolniczej. 

Park Wilsona
Od godz. 13:00
Wstęp wolny

Zwiedzanie podziemi Kaponiery Kolejowej

Na uczestników czekają m.in. wycieczki z przewodnikiem, prelekcje, pokój zagadek, warsztaty kryptologiczne, plastyczno-techniczne, a także z tworzenia gier miejskich. Dla dzieci i młodzieży przygotowano grę RPG. Atrakcje skierowane są do wszystkich grup wiekowych, a wejście do pomieszczeń jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Rondo Kaponiera
Godz. 14:00
Wstęp bezpłatny, na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy

Stand-up na Rojber Plaży

To już ostatni w tym sezonie stand-up na Rojber Plaży. Gwiazdami wieczoru będą Paweł Konkiel, Krzysztof Dz oraz Guilherme Sancho. Paweł Konkiel – komediowy debiut roku w sieci 2021 i Naczelny Memiarz III RP wystąpi z nowym programem, w którym musi opowiedzieć, co się u niego działo po przygodach z materiału “Stan Przedzawałowy”. Krzysztof Dz – na scenie mówi o tym, o czym zwykle milczy. To podróżnik po krańcach internetu, lubi kapuśniak i zapach książek. Guilherme Sancho to portugalski komik, który mieszka w Polsce.

Rojber Plaża, ul. Przystań 61
Godz. 18:30
Wstęp wolny

“Śpiąca Królewna”

Jak wiadomo, królewna Różyczka za sprawą Złej Wróżki ukłuła się wrzecionem i zasnęła na sto lat w zamku zarośniętym cierniami. Wiadomo również, że śpiącą Królewnę obudzi ze snu prawdziwa, szczera miłość księcia. I tutaj wszystko to, o czym wiadomo, się kończy, ponieważ Katarína Aulitisová stworzyła lekki, dowcipny, komediowy tekst, a Nataša Štefunková ubrała go w zabawną, kolorową scenografię. W tej sytuacji aktorom – komediantom nie pozostaje nic innego, jak brawurowo opowiedzieć bajkę z uśmiechem na ustach, a na perypetie postaci spojrzeć z przymrużeniem oka.

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 11:00 (sobota, niedziela)
Bilety od 35 zł 

Narodowe Czytanie 

W historycznym gmachu Biblioteki Raczyńskich odbędzie się Narodowe Czytanie. Organizatorzy przewidują koncert, warsztaty plecenia wianków, pokaz romantycznych rękopisów, rewię mody, a przede wszystkim czytanie Mickiewiczowskich wierszy. W tym roku Narodowemu Czytaniu w Bibliotece Raczyńskich będzie towarzyszyć dzień romantyczny.

Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19
Godz. 11:00
Wstęp wolny 

DJ WIKA w Poznaniu 

Wirginia Szmyt to najsłynniejsza i najstarsza w Polsce didżejka, która za konsoletą zamienia się w prawdziwy wulkan muzycznych dźwięków. To zarazem wielka dama, która potrafi poderwać do tańca dosłownie każdego i to niezależnie od wieku. Didżejka cyklicznie prowadzi też dyskoteki międzypokoleniowe, występuje w radiu oraz telewizji, a w tym co robi osiąga sukcesy – została już twarzą telewizji Eska TV, a także wystąpiła w teledysku Cleo do piosenki N-O-C. Oprócz tego udziela się w działaniach aktywizujących dla seniorów: współorganizuje parady i wycieczki, a także angażuje się w Uniwersytet Trzeciego Wieku. O jej fantazji, pasji i radości z życia możecie przeczytać w jej biografii, a to nie wszystko, bo właśnie powstaje o niej film. 

Plaża Wilda Eco Village, ul. Piastowska 71
Godz. 18:00
Bilety: 10 zł 

Bal księżniczek – urodziny Elsy

Teatr Scena11 i Fundacja Ino chichrać zapraszają na muzyczny spektakl dla dzieci. Z okazji zbliżających się urodzin Elsy jej siostra Anna przygotowuje wspaniałą niespodziankę – urodzinowy bal Księżniczek. Czy Bella, Śnieżka, Pocahontas i Arielka przyjmą zaproszenie Anny? Czy przybędą na czas? Jaką niespodziankę sprawią jubilatce Diabollina i Urszula? Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i czy bal w ogóle się odbędzie? Życie lubi przecież płatać różne figle. 

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10 
Godz: 11:00, 14:00
Bilety: 53 zł 

“Przyszedł mężczyzna do kobiety”

Spektakl to wzruszająca komedia o miłości, poszukiwaniu zrozumienia i bliskości drugiego człowieka. Historia o potarganych życiem ludziach których smutne i powszednie troski przemieniają się w namiętne uczucie. Miłość Niny i Wiktora jest dowodem na to, że życie bez ukochanej osoby jest jałowe i smutne. Uczestnicy przekonają się, że to sztuka także o nich, a na miłość nie jest nigdy za późno. Reżyseria oraz obsada: Viola Arlak, Tadeusz Chudecki.

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10 
Godz: 17:00
Bilety: 75 zł 

NIEDZIELA 4.09

Poznański Targ Dobra 2022

Już po raz dwunasty poznańskie organizacje pozarządowe zaprezentują swoją działalność wszystkim mieszkankom i mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Tegoroczna edycja Poznańskiego Targu Dobra odbędzie się na terenie Starego Zoo. Swoje działania i możliwości przedstawią aż 74 organizacje pozarządowe, których stoiska rozmieszczone zostaną w siedmiu strefach tematycznych. Podczas targu odbędzie się również kiermasz społeczny pod hasłem “dobro-branie”. Wręczone zostaną także statuetki “Inicjatora”. 

Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19
Godz. 10-15
Wstęp wolny

Spacer po Fest Fyrtlu 

Na przełomie lata i jesieni poznanianki i poznaniacy mogą wziąć udział w bezpłatnych spacerach po trzech śródmiejskich osiedlach. W najbliższą niedzielę przechadzka odbędzie się po Jeżycach. W jej trakcie uczestnicy będą mieli okazję poznać złożoność lokalnych historii, a także odkryć sposoby twórczej interpretacji miejskiego krajobrazu. 

Jeżyce (start spaceru przy bramie Starego Zoo, ul. Zwierzyniecka 19)
Godz. 11:30
Wstęp wolny 

Mój ogon i ja

Spektakl taneczny Mój ogon i ja to produkcja niezależnego kolektywu Holobiont. Spektakl jest adresowany do rodzin z dziećmi (w wieku 3-6 lat). W humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Podczas przedstawienia jego twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej. 

Teatr Polski (Malarnia), ul. 27 Grudnia 8/10
Godz. 10 i 12.30
Bilety: 25 zł

André Rieu w Kinie Rialto

Po dwóch latach przerwy André Rieu i jego Orkiestra Johanna Straussa powracają na rynek w Maastricht, by znów wystąpić na żywo przed publicznością. Nowy letni koncert nosi tytuł “Niech znów nastaną szczęśliwe dni!” i zostanie retransmitowany do kin na całym świecie – także do Kina Rialto w Poznaniu. Podczas show będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki klasycznej oraz popularnej. Transmisja odbędzie się z polskimi napisami.

Kino Rialto, ul.  Dąbrowskiego 38
Godz. 14:00
Bilety: 34 zł

Ironman na MTP

Debiutancka edycja Enea Ironman 70.3 Poznań odbędzie się w niedzielę w stolicy Wielkopolski. Uczestnicy oprócz “połówki”, będą się również ścigać na dystansie olimpijskim, indywidualnie oraz w sztafecie. Etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Kierskim, a rowerowy to szybka i płaska trasa, której finisz nastąpi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z tego też miejsca triathloniści wyruszą na trasę biegową. Meta oraz całe miasteczko triathlonowe również będą zlokalizowane na terenie MTP.

MTP, ul. Głogowska 14, 
Godz. 9-18 (otwarcie strefy EXPO oraz IRONMAN Village), godz. 18 – dekoracja

Wyjątkowa komedia o miłości

“Aktorka – komedia inna niż wszystkie” to spektakl, który opowiada o miłości. Do teatru w małym prowincjonalnym mieście, w którym pachnie nudą, przybywa młoda, śliczna aktorka. Jej pojawienie się wywołuje wiele zamieszania. Panowie przestają okazywać zainteresowanie żonom. Zagrożone panie knują intrygi, aby jak najszybciej pozbyć się niespodziewanego wroga… Dobre dialogi i nieprzewidziane zwroty akcji zapewnią wspaniałą zabawę i skłonią do przemyśleń. W obsadzie m.in.: Agnieszka Warchulska, Hanna Kochańska, Dominika Sakowicz, Tadeusz Chudecki i Bartosz Waga.

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, 
Godz. 17
Bilety od 65 zł

Pożegnanie lata… z kranówką

W parku wokół pomnika poznańskiej Pyry zawsze coś się dzieje. Jest tam miejsce na wielkie koncerty i kameralne spotkania. Pomiędzy tymi trendami znajduje się organizowany w tym roku miejski chilloutowy piknik pod nazwą “Pożegnanie lata z kranówką”, na który zaprasza Aquanet S.A. Na niedzielę, 4 września w parku Jana Pawła II zaplanowanych jest mnóstwo atrakcji. Będą animacje dla najmłodszych, gry sprawnościowe i edukacyjne. Podczas pikniku wznoszone zostaną toasty wodą kranową (za najlepsze przewidziano nagrody).

Park im. Jana Pawła II
Godz. od 14 do 20
Wstęp wolny

Lech zagra z Widzewem

Kiedyś pojedynki Lecha z Widzewem określane były mianem “ligowych klasyków”. Obecnie poznański zespół, po zdobyciu Mistrza Polski w poprzednim sezonie, wpadł w kryzysy i próbuje z niego wyjść, a drużyna z Łodzi wróciła do Ekstraklasy po 8 latach nieobecności. W poprzedniej kolejce Widzew sprawił niespodziankę wygrywając z liderem z Płocka, natomiast Lech pokonał Piasta Gliwice. 

Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17
Godz. 17:30
Bilety w cenie od 25 zł

Koncert “Kolacja na cztery ręce”

Koncert “Kolacja na cztery ręce” jest nowatorskim spojrzeniem na sztukę Paula Barza o tym samym tytule, opisującą spotkanie dwóch najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku, Jana Sebastiana Bacha z Georgiem Friedrichem Haendlem. Podczas “Muzyki w studni” fragmenty znanej sztuki teatralnej staną się przyczynkiem do zaprezentowania dzieł obu twórców. Porywające dialogi kompozytorów przeplatać się będą z największymi przebojami, wykonanymi przez artystów specjalizujących się w muzyce barokowej.

Ul. Madalińskiego 9 (podwórko) 
Godz. 19
Wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: Kasia Lonowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz