Aglomeracja

Weekend o godzinę krótszy!

foto: sxc - zegar  Foto:

foto: sxc - zegarW ten pogodny weekend będziemy spać godzinę krócej, bo w nocy z soboty na niedzielę z czasu zimowego przechodzimy na czas letni. Prawidłowo powinniśmy przestawić zegary z godziny 2:00 w nocy na 3:00, jednak mało kto tak robi. Niektórzy zrobią to w sobotni wieczór, inni w niedzielny poranek.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Po co zmieniamy czas na letni i zimowy? Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Czas aktywności człowieka zatem jest teoretycznie lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Prawdziwy poznaniak to człowiek o bardzo ustabilizowanym trybie. Przynajmniej taki jest jeden ze stereotypów. Jeśli jest on prawdziwy, to zmiana czasu wpływa niekorzystnie na mieszkańców naszego fyrtla. Ludzie, którzy prowadzą takie tryb życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Takie zmiany czasu stosuje się na całym świecie w około 70 krajach. W Europie robią to wszystkie kraje z wyjątkiem Islandii. Coraz częściej jednak słyszy się opinie, że cała ta zmiana czasu przynosi więcej szkody niż pożytku.

panorama zegar Foto: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz