Waterpolo: remis w pierwszej rundzie rozgrywek

Waterpolo Poznań -  Polonia Bytom  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Remisem w dwumeczu z WTS Polonią Bytom zainaugurowali nowy sezon waterpoliści KS Waterpolo Poznań. W sobotę, mimo prowadzenia przez większość meczu, przegrali 12-15. Niedzielne spotkanie miało odwrotny przebieg, a zwycięstwo poznaniacy zapewnili sobie na 25 sekund przed końcem spotkania..

Pierwsza kolejka Ekstraklasy piłki wodnej pokazała jak trudna będzie walka o ligowe punkty w nowym sezonie. Poznańscy waterpoliści podzielili się punktami na basenach Term Maltańskich i po pierwszej kolejce zajmują 4 miejsce w tabeli. Drużyna WTS Polonii Bytom, która osiągała w poprzednich sezonach sukcesy w kategoriach juniorskich pokazała, że będzie w tym roku nową liczącą się siłą w walce o medale Mistrzostw Polski seniorów. Również Legia Warszawa, która w letniej przerwie znacznie wzmocniła swój skład, na inaugurację sezonu dwukrotnie rozgromiła u siebie mistrzów Polski sprzed dwóch lat – Arkonię Szczecin. Faworytem do końcowego zwycięstwa pozostają broniący tytułu waterpoliści ŁSTW Łódź.

Po dwóch kwartach sobotniego poznaniacy prowadzili 7-5 i nic nie zapowiadało tego, jak ciężki okaże się to mecz dla gospodarzy. Reszta spotkania należała już jednak do wicemistrzów Polski, którzy najpierw w trzeciej kwarcie doprowadzili do remisu, a ostatecznie zwyciężyli 3 bramkową przewagą – 12:15. Najlepszymi waterpolistami wybrano Pawła Rękawka z Poznania oraz Yurija Behena z Bytomia.

W niedzielę obydwa zespoły przystąpiły do spotkania gotowe do walki i od początku spotkania byliśmy świadkami bardzo twardej gry. Najpierw w pierwszej kwarcie ukarany wykluczeniem z prawem zamiany został Rafał Bocheński, a następnie już na początku drugiej za brutalność z basenu wyleciał drugi zawodnik podstawowego składu poznaniaków – Jakub Goździak. Poznaniacy grając w drugiej kwarcie aż 4 minuty w osłabieniu pokazali charakter i na przerwę schodzili z boiska z minimalną stratą. W trzeciej kwarcie ponownie lepsi okazali się bytomianie i po 3 kwartach prowadzili oni 2 bramkami. Kiedy na zegarze gry do końca spotkania pozostawały 3 minuty, wydawało się, że goście prowadząc trzema bramkami wywiozą z Poznania komplet punktów. Tymczasem gospodarze pokazali, że trzeba walczyć do samego końca i najpierw odrobili stratę, a na 25 sekund przed końcem spotkania wyszli na pierwsze w tym meczu prowadzenie. Przewagi już nie oddali i zwyciężyli ostatecznie 14-13. MVP drugiego spotkania zostali poznaniak Oskar Szymonik oraz gracz Polonii Grzegorz Moś.

Weekend stosunkowo udany, wczoraj przegrana ale dzisiaj fantastyczny mecz, dużo walki i końcowe zwycięstwo. Mimo trzybramkowe przewagi Bytomian w ostatniej kwarcie, zawodnicy nie poddali się I do końca walczyli o zwycięstwo. Wykazaliśmy się dzisiaj bardzo dużą wolą walki i zaangażowaniem. Pierwszego prowadzenia w meczu, które objęliśmy 25 sekund przed końcem nie oddaliśmy już do ostatniej syreny. Teraz już przygotowujemy się na kolejne trudne starcie za 2 tygodnie z Legią w Warszawie – mówił po meczu Tomasz Różycki, prezes i kapitan KS Waterpolo Poznań.

Wyniki, skład oraz zdobywcy bramek Waterpolo Poznań:

14 października, pierwszy mecz 1. kolejki MPS:

KS Waterpolo Poznań – WTS Polonia Bytom 12:15 (5:3,2:2,2:4,0:3)

Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Rafał Bocheński (1 gol), Tomasz Różycki, Oskar Szymonik (3 gole), Bartłomiej Kowalewski (4 gole), Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek (2 gole), Marcin Kulis, Marcin Drula, Michał Kulis, Jakub Goździak (2 gole), Rafał Iwanowicz. Trener: Jacek Maciąg.

15 października, mecz rewanżowy 1. kolejki MPS:

KS Waterpolo Poznań – WTS Polonia Bytom 14:13 (2:3,4:4,2:3,6:3)

Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Rafał Bocheński, Tomasz Różycki (5 goli), Oskar Szymonik (6 goli), Bartłomiej Kowalewski (1 gol), Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek (1 gol), Marcin Kulis, Marcin Drula, Michał Kulis, Jakub Goździak (1 gol), Rafał Iwanowicz. Trener: Jacek Maciąg.