POZnań

Warta honorowa pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Warta pod pomnikiem Czerwca 1956  Foto: UMP

Aż do Czarnego Czwartku pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca’56 czuwać będzie młodzież poznańskich i podpoznańskich szkół. Honorowe Warty rozpoczęli w poniedziałek, 6 czerwca, uczniowie szkół podstawowych nr 13,23, oraz Gimnazjum nr 3 i 44.

Honorowe Warty pełnione będą codziennie od 11 do 14. Łącznie w inicjatywę zaangażowanych jest około 100 szkół. Uczniowie każdej z nich będą czuwać pod pomnikiem przez godzinę.

Uczestnikom poznańskiego powstania zawdzięczamy ten impuls, bez którego nie byłoby późniejszych społecznych zrywów, zakończonych ostatecznie odzyskaniem wolności w roku 1989. Naszym obowiązkiem jest pielęgnacja pamięci o tych wydarzeniach – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas uroczystego rozpoczęcia Wart Honorowych pod Pomnikiem Ofiar Czerwca’56 – Róbmy to w taki sposób, aby nie zatracić jego przesłania, które mówi: “Kochajmy i szanujmy wolność! Stójmy na straży i nie pozwólmy nigdy nikomu tej wolności nam odebrać!” Patrząc na was – tutaj zebranych – wierzę, że pamięć o tym przesłaniu trwa.

Podczas uroczystości o przebiegu czerwcowych wydarzeń przypomniał Marian Tomaszewski ze Związku Powstańców Czerwca 1956 “Niepokonani”.

60 lat poznańscy robotnicy odważyli się walczyć o wolność, Boga i chleb. To tu rozpalono ognisko wolności. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom życia, pracy, płacy, represjom i panującemu ustrojowi robotnicy poznańskich zakładów pracy, Cegielski, ZNTK, Stomil, Wiepofama, Goplana i wielu innych wyszli na ulice – wspominał Marian Tomaszewski – Dołączyli do nich mieszkańcy Poznania w tym młodzież. Wszyscy spotkali się na tym placu, na którym teraz jesteśmy. Stąd udali się pod Urząd Bezpieczeństwa, domagając się uwolnienia więźniów politycznych. Z budynku padły strzały w stronę demonstrantów, były pierwsze śmiertelne ofiary. Sprowadzono czołgi, do ludzi strzelano z karabinów maszynowych.

Uroczystość przygotowali uczniowie poznańskich i podpoznańskich szkół. Mówiąc o idei wart honorowych, podkreślali, że robią to z potrzeby serca. W ten sposób chcą oddać hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz utrwalać pamięć o tych, którzy 60 lat temu, narażając życie, upomnieli się o swoją godność i wolność.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz