Aglomeracja

W weekend startuje Betlejem Poznańskie

Betlejem Poznańskie: Mikołajkowy pokaz ogniowy - Poznań 03.12  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Betlejem Poznańskie: Mikołajkowy pokaz ogniowy - Poznań 03.12.2017 r.

Od ponad tygodnia na placu Wolności można poczuć prawdziwy świąteczny nastrój. Już wkrótce, bo od najbliższego weekendu na poznaniaków czeka jeszcze więcej atrakcji – Betlejem Poznańskie działać będzie także na Starym Rynku. W sobotę rozświetlona zostanie miejska choinka. Tydzień później stolica Wielkopolski stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie – wszystko w ramach Poznań Ice Festival.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to uroczyście rozświetlona zostanie miejska choinka. Wieczór uświetni pokaz akrobatyczny i koncert Marty Podulki.

Atrakcje dla dzieci będą czekać już od godzin południowych. O godz. 17 nastąpi główny punkt programu – przed Ratuszem rozświetlona zostanie miejska choinka. Tym właśnie oficjalnie rozpoczniemy Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. W tym roku, jak zawsze, czeka wiele atrakcji, które przyciągają nie tylko poznaniaków, mieszkańców Wielkopolski i innych regionów Polski, ale też gości z zagranicy – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Na świątecznym kiermaszu, który stanie na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski, znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W tym roku pojawi się też więcej stoisk, na których można będzie kupić rękodzieła – choinkowe ozdoby i świąteczne prezenty. Jak zawsze, będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić “Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja niespodzianka.

W Betlejem Poznańskim będzie brało udział przeszło 100 wystawców – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Będzie pysznie i radośnie. Mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Poznański jarmark bożonarodzeniowy słynie już nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce. Zajął także wysokie miejsce w skali europejskiej – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Nie zabraknie też tradycyjnych imprez. W każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. W dniach 7-8 grudnia, na Starym Rynku będzie się odbywał Poznań Ice Festival. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Serbii, Iraku, Meksyku, Filipin, Malezji i Hiszpanii. Pierwszego dnia zmagań odbędzie się widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Zadaniem uczestników będzie odtworzenie w lodzie konkursowego wzoru – liczy się czas, bowiem otrzymają na to tylko zaledwie kilkadziesiąt minut. Na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i niemal cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. W programie festiwalu znalazły się też koncert piosenek świątecznych, pokaz Ice Show oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci. W tym roku na uczestników zabawy i gości, którzy przyjdą obejrzeć zmagania zawodników, czeka mała zmiana. Festiwal przenosi się na zachodnią ścianę rynku, pomiędzy ulicami Paderewskiego i Zamkową.

To nie koniec atrakcji. 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach “Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie oraz wziąć udział w Silent Disco. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast w ostatni weekend, tuż przed zakończeniem jarmarku, ulicami miasta przejdzie Wielka Świąteczna Parada. Na Starym Rynku można będzie też spotkać Gwiazdora, który przyjedzie odebrać listy od najmłodszych poznaniaków.

Betlejem Poznańskie to atrakcje wszystkich – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie znalazły się liczne wydarzenia – spotkania z bajkowymi postaciami bajkowymi, zimowe animacje, fire show, zimowe parady, koncerty i wiele innych niespodzianek – wylicza Anna Dorna z Fundacji Flow Art.

W tym roku bożonarodzeniowe atrakcje będą dłużej cieszyć poznaniaków i turystów. Betlejem Poznańskie na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia. Natomiast od 28 grudnia do 1 stycznia można będzie wziąć udział w zabawie na ul. Św. Marcin. Przeniesiona zostanie tam zimowa instalacja. Będzie można coś zjeść i napić się grzanego wina. Czekają też atrakcje taneczne.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz