POZnań

W pojazdach MPK montowane są terminale do płatności kartami

Terminale do  płatności kartami  Foto: materiały prasowe / UMP

W pojazdach MPK Poznań rozpoczął się montaż terminali do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. W pierwszej kolejności terminale są instalowane – na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu – w tramwajach.

Pasażerowie MPK Poznań zyskują możliwość kupowania jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC. W pierwszych pojazdach urządzenia zostały już zamontowane.

W pierwszej kolejności terminale pojawiają się w tramwajach, następnie będą instalowane w autobusach.

Wcześniej terminale zamontowano w autobusach przewoźników podmiejskich, teraz rozpoczęła się największa część wdrażania systemu płatności zbliżeniowych. W tramwajach i autobusach MPK Poznań zostanie zamontowanych blisko 560 terminali – informuje ZTM w Poznaniu, podając jednocześnie, że zakończenie montażu w tramwajach planowane jest na przełomie lutego i marca. Wtedy rozpoczną się prace w autobusach MPK Poznań. Zakończenie prac związanych z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji jest planowane w I kwartale 2023 r.

Pojazdy, w których działa system zostaną oznaczone specjalnymi naklejkami, które będą umieszczone na drzwiach wejściowych, w pobliżu których znajduje się terminal. To szczególnie ważne w przypadku składów złożonych z  dwóch wagonów. – Apelujemy do pasażerów chcących skorzystać z systemu o zwracanie uwagi na oznaczenie  – podaje ZTM w Poznaniu.

Jak działa system? Informacje ZTM w Poznaniu

Zakup biletu. Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie terminala, wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy.

Kontrola biletowa. Jeśli transakcja została wykonana kartą zbliżeniową to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. Jeśli podróżny będzie płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera trzeba zbliżyć telefon, pamiętając żeby mieć włączony NFC.  Ważność biletu można sprawdzić w terminalu w autobusie lub tramwaju, którym podróżujemy.

Bezpieczeństwo. Pasażerowie korzystający z urządzeń działających w ramach OPS (Open Payment System) mają gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji – informuje ZTM w Poznaniu. Dostawca usługi systematycznie przechodzi audyty potwierdzające spełnienie rygorystycznych wytycznych międzynarodowych organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Mennica Polska posiada ponadto specjalistyczny certyfikat PCI DSS. Potwierdza on, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą klienta, w tym dane osobowe oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem rygorystycznych procedur.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz