POZnań

W obronie wilków

Wilk  Foto: sxc / tomtown

“Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka” – takim hasłem aktywiści z WWF Polska apelują o ochronę wilków. Happeningi odbyły się już w Rzeszowie, Olsztynie i Wrocławiu, a w najbliższy weekend akcja planowana jest w Poznaniu.

Obecnie Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który możemy nazwać wilczą ostoją, pojawiają się jednak głosy ludzi, którzy chcą zgodzić się na odstrzał wilków w Polsce – wyjaśniają aktywiści WWF – wilki polują na duże zwierzęta leśne i dokonują ich selekcji, stają się konkurencją dla niektórych myśliwych, którzy traktują lasy jak hodowlę zwierząt, a las nie potrzebuje tej ingerencji, kiedy mieszkają w nim wilki.

Fundacja WWF Polska 9. edycję Godziny dla Ziemi dedykuje tym majestatycznym zwierzętom, chcąc pokazać ich prawdziwy wizerunek. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji WWF przez Instytut Millward Brown wynika, że 66% Polaków uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71% bałoby się spotkania z nimi w lesie.

Niestety takie postrzeganie wilków wynika z mocno osadzonej w naszej psychice bajki o Czerwonym Kapturku, w której zwierzę pożarło zarówno Kapturka, jak i jego babcię. Taki obraz wilka jest non stop utrwalany w kulturze.

Tymczasem ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wilk jest zwierzęciem bardzo płochliwym, unika a wręcz boi się człowieka. Poza tym wilki są bardzo inteligentne, mają rozwinięte relacje społeczne i system komunikacyjny. Najważniejsze jest dla nich wataha, którą traktują jak rodzinę.

 Chcemy zebrać jak największą watahę zadeklarowanych przyjaciół wilka i pokazać, że wspieramy wilcze rodziny i nie zgadzamy się na hodowle dzikich zwierząt w lasach – dodają aktywiści WWF – wilki w obrębie swojej watahy są troskliwe, odpowiedzialne, solidarne.

Wspólne wycie odbędzie się na Starym Rynku pod Ratuszem w sobotę 12 marca o 12:00, a więc w trakcie trykania się koziołków.

Dołącz do watahy, zawyj dla wilka - akcja WWF Polska 2016

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz