Już dziś w Kinie Muza (ale także sześciu innych polskich miastach) startuje 22. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jakie filmy, spotkania i atrakcje znalazły się w programie pierwszego festiwalowego weekendu?
9 maja o 20:00 festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany pokazem filmu „Pan Nikt kontra Putin” i spotkaniem z reżyserem, Davidem Borensteinem. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy.
O filmie: Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.

Punktem obowiązkowym w sobotę 10 maja o godzinie 18:00 będzie pokaz filmu “Listy z Wilczej” i spotkanie z reżyserem, montażystką i kompozytorem muzyki do filmu, Arjunem Talwarem. Spotkanie poprowadzi Dorota Reksińska, programerka Kina Muza.
O filmie: Ulica w centrum Warszawy. Arjun wyemigrował do Polski ponad dekadę temu z Indii i wciąż zmaga się z poczuciem wyobcowania. Zaczyna filmować swoich sąsiadów, odkrywając mozaikę ukrytych historii, wspólnych tęsknot i fascynujących postaci: listonosza, który oprócz listów dostarcza również recepty na samotność, czy przybysza z Damaszku, starającego się odtworzyć z pamięci swoje rodzinne miasto. Z Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy, a Polska, często postrzegana jako nieprzyjazna, w obiektywie reżysera zyskuje czuły i pełen humoru portret.
Również w pierwszą festiwalową sobotę o godzinie 15:00 odbędzie się pokaz filmu “Yalla Parkour” i spotkanie o tożsamości i kulturze palestyńskiej z osobami eksperckimi: Emilem Al-Khawaldeh – Polakiem i Palestyńczykiem, organizatorem wydarzeń, aktywistą oraz Alą Qandil – polsko-palestyńską reporterką, działaczką społeczną, byłą korespondentką PAP w Palestynie/Izraelu. Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz – dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”.
O filmie: Mieszkająca w USA reżyserka Areeb Zuaiter pierwszy raz odwiedziła Strefę Gazy w wieku czterech lat ze swoją palestyńską matką. Po śmierci matki nostalgia Areeb za ojczyzną powraca szczególnie silnie, gdy ogląda w sieci nagrania radosnych nastolatków, uprawiających parkour wśród ruin powstałych w wyniku eksplozji. Nawiązuje kontakt z jednym z nich – Ahmedem – i wyrusza w podróż do Gazy. Film pokazuje ostatnie spojrzenie na to miejsce przed tragicznymi w skutkach wypadkami z 7 października 2023 roku.
Prócz doskonałego programu, niedziela 11 maja kusi również okazją do spotkania z bohaterami filmu „Zaufaj mi” i jego reżyserką, Joanną Ratajczak. Spotkanie poprowadzi Joanna Piotrowiak, kierowniczka Kina Muza, członkini zarządu Stowarzyszenia Kin Studyjnych, działającego na rzecz ponad 200 polskich kin arthouse’owych i lokalnych.
O filmie: Alicja i Sebastian wydają się wieść idealne życie, z kochającą rodziną i dochodowym biznesem. Jednak pragnienie wolności Sebastiana rozpoczyna burzliwą podróż, która wystawia ich związek na próbę. Dla Polki mieszkającej w Berlinie, głęboko zakorzenionej w oczekiwaniach społecznych i tradycjach rodzinnych, poruszanie się po zawiłościach miłości, niezależności i norm społecznych staje się burzliwą podróżą. Zmagając się ze sztywnymi ograniczeniami swojego wychowania, musi skonfrontować się z własnymi pragnieniami i wyrwać się schematom.
Bilety dostępne w kasie kina i online (kinomuza.pl, bilety24.pl), karnety zostały już wyprzedane. Ceny biletów startują już od 14 złotych.

Dodaj komentarz