//
//
//
//
//
//
Anna Jantar obchodziłaby dzisiaj 60 urodziny. Mimo, że na rodzimej scenie pojawiają się gwiazdy i gwiazdki i mimo, że Anna Jantar nie żyje, to wciąż jest lubiana. Wciąż jej przebojów chętnie się słucha.
http://www.youtube.com/watch?v=uZX5A2h1FmA
Był kiedyś pomysł, by w Poznaniu jedna z ulic nosiła jej imię. Póki co, pomysł nie został zrealizowany. Trochę szkoda… Niewiele jest artystów z Poznania, którzy odnieśli taki sukces. Być może warto się zdecydować na taki krok..?
Anna Jantar nadal jest popularna. Nadal działają jej fan-kluby. Jej przeboje można usłyszeć w radiu…
Jej kariera została przerwana nagle. Zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu, choć – jak bywa w przypadku tak znanych i lubianych osób – nie wszyscy w to uwierzyli. Jej utwory wykonywała równie utalentowana córka – Natalia Kukulska
http://www.youtube.com/watch?v=07DHdVTevKwZ NASZEGO KALENDARIUM:
1950 W Poznaniu urodziła się Anna Jantar, właśc. Anna Szmeterling, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Zginęła w katastrofie lotniczej, 14 marca 1980 roku. Już od najmłodszych lat zdradzała talent muzyczny. W wieku czterech lat zaczęła uczęszczać do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Wtedy też dostrzeżono u małej Ani słuch absolutny. Potem przyszedł czas na Podstawową Szkołę Muzyczną, godziny przy fortepianie. Niewątpliwy talent i godziny ćwiczeń przy instrumencie zaowocowały. To ona, gdy miała 10 lat, została wybrana na występy do Filharmonii Poznańskiej, to ona spośród uczniów szkół podstawowych i średnich, mając niespełna 12 lat, wygrała konkurs pianistyczny.
Marzenia Anny o scenie prowadziły ją do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1969 roku pomyślnie zdała egzamin wstępny. Niestety nie została przyjęta, gdyż zabrakło jej kilku punktów.
Anna zaczęła zwracać się ku estradzie. Brała udział w festiwalach studenckich, występowała w studenckich klubach w Poznaniu. Na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1968 roku otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki “A lipiec grał”. W tym samym roku, 16 grudnia w poznańskim radiu nagrała swoją pierwszą piosenkę “Po ten kwiat czerwony”.
Rok później otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki “Łąka bez kwiatów” na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu (FAMA).
W 1969 roku Anna została solistką zespołu “Waganci”, którego szefem był Jarosław Kukulski. Z okresu współpracy z “Wagantami” pochodzi wielki przebój “Co ja w tobie widziałam”.
Przed pierwsza trasą koncertową z zespołem “Waganci”, odprowadzająca Anię babcia poprosiła najmilej, jak później mówiła, wyglądającego chłopca – Jarosława Kukulskiego, o zaopiekowanie się samotną dziewczyną. Jarek przyjął prośbę babci na serio i dosłownie. Po roku Ania zgodziła się zostać jego żoną. W kwietniu 1971 roku powiedzieli sobie “tak” w kościele św. Anny w Poznaniu. Ślub z Jarosławem Kukulskim, 1971.
W roku 1972 Anna pomyślnie zdała egzamin przed Komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki, uzyskując tytuł zawodowej piosenkarki. Od tej pory rozpoczyna się solowa kariera dziewczyny, która przyjmuje pseudonim – Anna Jantar. Anna śpiewała coraz piękniej, coraz więcej przebojów, wygrywała festiwale krajowe i zagraniczne. Anna Jantar stała się GWIAZDĄ. Śpiewała doskonałe utwory pop. Doskonale czuła się w stylu soulowym, gdy wykonywała piosenkę “Kto wymyślił naszą miłość”, czy wywodzący się z jazzu utwór “Koncert na deszcz i wiatr”. Udowodniła, że urodziła się po to, aby śpiewać. Lecz nadal pozostała tą samą, uśmiechniętą, życzliwą wszystkim Anią. (na podstawiewww.annajantar.info.pl/biografia.htm)
nie widzialam ze sie urodzila w Poznaniu, szok! fajne!
szkoda, że się tym nie chwalimy