POZnań

Urlop? Sanepid doradza szczepienia!

kredyt na wakacje  Foto:

Wakacje to czas relaksu i zasłużonego odpoczynku. Rocznie w kraju i za granicą wypoczywa 18,6 mln Polaków. Wielu z nas pozostanie nad Bałtykiem lub wyjedzie w Tatry, inni nad Morze Śródziemne, a spora grupa wybierze dalekie egzotyczne podróże. Rzadko zdajemy sobie sprawęz zagrożeń zdrowotnych jakie na nas czyhają. Co zrobić, by z wakacyjnego wyjazdu przywieźć tylko pamiątki i cudowne wspomnienia?

Pierwszym krokiem do pełnego bezpieczeństwa są szczepienia ochronne. Przede wszystkim przeciwko tzw. żółtaczce pokarmowej (WZW typu A) i wszczepiennej (WZW typu B). Przed obydwoma rodzajami wirusa uodporni nas szczepionka skojarzona. Dzięki niej możemy być pewni, że przez długie lata nic nam nie grozi. A wyjazdy – te bliskie i te najbardziej egzotyczne – staną się tylko czystą przyjemnością, mówi Ewelina Suska, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

kredyt na wakacjeWedług danych Instytutu Turystki w 2004 roku ponad 14 mln Polaków (powyżej 15. roku życia)uczestniczyło w krajowych wyjazdach turystycznych, a 3,8 mln w wyjazdach zagranicznych. Z tego blisko 60% podróżujących, którzy wybrali się do krajów o podwyższonym ryzyku zachorowań na WZW typu A, nie było zaszczepionych, w konsekwencji byli więc narażeni na zachorowania na żółtaczkę pokarmową. Nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa.

Wirusem żółtaczki pokarmowej zakazić się można nawet w najlepszym hotelu lub ekskluzywnej restauracji. Wystarczy umyć ręce w zakażonej wodzie lub mieć przypadkowy kontakt z osobą w bezobjawowym stadium choroby. Nawet kostka lodu w szklance z pięknie wyglądającym napojem, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia. W pełni bezpieczne nie są nawet nasze Mazury, Tatry czy Bałtyk. Duże skupiska ludzi, wysoka temperatura oraz brak podstawowych zasad higieny stwarzają niebezpieczeństwo zachorowań. Do tego przypadkowo spożyte niemyte owoce i warzywa, niedogotowane mięso, niepasteryzowane mleko i nieszczęście gotowe. A kto nie skusi się na regionalny przysmak z przydrożnej budki czy rybę na papierowej tacce z nadmorskiej smażalni?

Podczas urlopów nie tylko inaczej jemy, ale więcej czasu poświęcamy pielęgnacji urody. Częściej niż zwykle odwiedzamy salony piękności – zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, czy jakże popularne latem salony tatuażu. Wiele osób spośród podróżujących korzysta z zabiegów kosmetycznych obarczonych potencjalnym ryzykiem naruszenia ciągłości skóry i zakażenia WZW typu B.

Jedną z dróg zakażenia tzw. żółtaczką wszczepienną są także kontakty seksualne. Blisko 16% podróżujących przyznało, że przeżyło wakacyjny romans.

Lekarze przyznają, że wirusowym zapaleniem wątroby może zakazić się każdy.

– Nigdzie na świecie nie ma miejsc bezpiecznych. Wszędzie istnieje zagrożenie zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz B. Szczepienie przeciwko zapaleniom wątroby typu A i B powinno być priorytetem dla wszystkich wyjeżdżających za granicę oraz podróżujących po Polsce.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz