K U L T U R A

Ulica Grzegorza Ciechowskiego i koncert Republiki!

Grzegorz Ciechowski  Foto:

Książka biograficzna Piotra Stelmacha oraz nadanie ulicy imienia Grzegorza Ciechowskiego przez Radę Miasta Poznania doprowadziły do niezwykłego spotkania: 26 czerwca w Poznaniu po raz pierwszy po latach spotkają się członkowie i menedżerowie zespołu Republika.

Zmarły w 2001 roku Grzegorz Ciechowski to jedna z legend polskiej muzyki popularnej. Jego twórczy dorobek obejmuje wiele dokonań solowych (jako Obywatel G.C czy Grzegorz z Ciechowa), ale w pamięci miłośników muzyki szczególne miejsce zajmują jego dokonania z zespołem Republika. Na jego czele zagrał swój ostatni koncert dla szerokiej widowni – właśnie w Poznaniu, podczas imienin ulicy Święty Marcin.

Idea upamiętnienia artysty w Poznaniu zyskała ponadpartyjną aprobatę Komisji Kultury i całej Rady Miasta Poznania. Postać Grzegorza Ciechowskiego upamiętnia ulica zlokalizowana na Łacinie, wśród innych „muzycznych” arterii (m.in. Czesława Niemena, Andrzeja Sobczaka i Anny Jantar).

Pretekstem dla wydarzeń, na które zapraszamy poznaniaków 26 czerwca, jest wydana na początku czerwca biografia Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Piotra Stelmacha. Na wieść o niedawnym akcie nadania ulicy, podjął on, wspólnie z Michałem Wiraszką z zespołu Muchy, rozmowy z muzykami Republiki. Efektem okazała się deklaracja wszystkich żyjących członków zespołu Republika oraz obu jego menedżerów o chęci spotkania się w Poznaniu z wielbicielami i docenienia w ten sposób inicjatywy upamiętnienia zmarłego kolegi.

Spotkanie z zespołem rozpocznie się we wtorek 26 czerwca o godzinie 18 przy ulicy Grzegorza Ciechowskiego (boczna od ul. Milczańskiej). Wspomnienie o muzyku wygłosi Piotr Stelmach, dokonane zostanie też symboliczne odsłonięcie nazwy ulicy, w którym wezmą udział przedstawiciele władz miasta.

Ogodzinie 19 członkowie Republiki spotkają się z mediami i mieszkańcami miasta w pobliskim centrum handlowym, gdzie o 19.30 w przestrzeni Forum Piotr Stelmach poprowadzi otwarte spotkanie autorskie wokół książki „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe UMP,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz