Aglomeracja

Trwają prace nad otwartą rejestracją na szczepienia

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

Chcemy, aby otwarta rejestracja na szczepienia była jak najszybciej, ale wciąż będziemy chcieli etapować te zapisy, tzn. co kilka dni będziemy uruchamiać zapisy dla kolejnych roczników – powiedział w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski mówił w telewizji Republika, że w najbliższych miesiącach planowane jest bardzo mocne przyspieszenie szczepień przeciwko koronawirusowi.

Dotychczas – mówił – “w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek przez producentów mieliśmy limity dostaw nałożone na poszczególne punkty szczepień, ale dzisiaj je zdejmujemy”. “Mamy deklarowane przepustowości tych punktów na dość dobrym poziomie, bo wahającym się w okolicach 1,5 mln tygodniowo, więc to pokazuje, że jest ten potencjał do bardzo dużego przyspieszenia szczepień” – wskazywał prezes RARS. Dodał, że będą też tworzone kolejne punkty.

Pracujemy też nad tym, aby otwarta rejestracja była jak najszybciej, ale to się nie będzie działo w ten sposób, że wszystkie roczniki będą dopuszczone naraz. Będziemy chcieli wyetapować te zapisy, bo to się dobrze sprawdziło. Będziemy uruchamiać kolejny rocznik co kilka dni, żeby nie tworzyły się korki w zapisach i niepotrzebna rywalizacja – tłumaczył Kuczmierowski.

Wyraził jednocześnie przypuszczenie, że jest duża szansa, że do końca wakacji uda się wyszczepić wszystkich chętnych.

Kuczmierowski poinformował również, że “prawdopodobnie od maja będziemy chcieli rozpocząć szczepienia w zakładach pracy, tak, żeby to pracodawca wszystko zorganizował, my dostarczymy szczepionki i cały ten proces będzie organizowany na miejscu”.

Zdaniem prezesa RARS tegotygodniowe dostawy szczepionek są “dobrym prognostykiem”. “Pfizer już od kilku tygodni dostarcza regularne przewidywalne dostawy, dwie ostatnie to 507 tys. szczepionek, firma AstraZeneca w tym tygodniu ma dostarczyć jeszcze 660 tys., co jest wypełnieniem zobowiązań dostawców na pierwszy kwartał” – wskazywał.

Przypomniał też o szczepionce firmy Johnson&Johnson, której dostaw – podał – spodziewamy się mniej więcej od 18 kwietnia. “Kolejne dostawy będą w maju, czekamy na potwierdzenie harmonogramu” – dodał Kuczmierowski.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz