Aglomeracja

EDWIN – aplikacja do planowania eko zakupów!

Aplikacja dla skody  Foto: mklaster

Programiści pracują nad aplikacją pozwalającą planować ekologiczne uprawy i robić ekologiczne zakupy. Na smartfonie, w sklepie będzie można sprawdzić m.in. skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy. Rozwiązanie finansowane ze środków Unii Europejskiej przygotowuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Celem projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin” – tak brzmi pełna nazwa projektu eDWIN jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin, co ma pozytywnie wpłynąć na jakość produkowanej w Polsce żywności. Rozwiązania przeznaczone są zarówno dla rolników – producentów żywności i konsumentów.

„Wirtualne Gospodarstwo” będzie udostępniało rolnikom raporty agrometeorologiczne. Będą one opracowywane przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i będą miały charakter ogólny lub spersonalizowany.

Te dane w połączeniu z danymi ze stacji meteorologicznych pomogą rolnikowi podjąć decyzję, kiedy, w jakiej ilości i jakie środki ochrony roślin stosować – wyjaśnia Wiesława Nowak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Drugą e-usługą, dostępną w ramach projektu eDWIN, będzie „Śledzenie pochodzenia produktów”. Dzięki tej usłudze producenci będą mogli wprowadzić do rejestru dane o pochodzeniu danego produktu, w tym warunkach i historii jego uprawy. Z kolei konsumenci będą mogli zapoznać się z tymi informacjami.

Użyte w artykule zdjęcia: mklaster

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz