Sport

Trener Dariusz Żuraw odchodzi z Lecha

Lech Poznań - Wisła Płock (Dariusz Żuraw)  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Zarząd Lecha Poznań zdecydował, że Dariusz Żuraw przestał pełnić funkcję trenera pierwszego zespołu. Umowa z 48-letnim szkoleniowcem została rozwiązana i odchodzi on z klubu.

Żuraw przejął Kolejorza nieco ponad dwa lata temu, na przełomie marca i kwietnia 2019 roku, zastępując na stanowisku trenera Adama Nawałkę. Początkowo miał prowadzić niebiesko-białych tymczasowo, ale po impulsie, jaki dał drużynie, dostał szansę letniej przebudowy. W pierwszym pełnym sezonie wywalczył wicemistrzostwo Polski, a kolejny rozpoczął od kapitalnych emocji w kwalifikacjach europejskich pucharów. Poznaniacy wyeliminowali czterech przeciwników, wygrali trzy razy na wyjeździe z mocnymi rywalami i po czterech latach przerwy polski klub zameldował się w fazie grupowej Ligi Europy. W PKO BP Ekstraklasie już tak różowo jednak nie jest, bo po 23. kolejce lechici są dopiero na 10. miejscu w tabeli, co oczywiście nie jest zadowalającym rezultatem.

Trener Żuraw przejął zespół w trudnym momencie, kiedy był zupełnie rozbity, a w perspektywie czekała go budowa niemal od zera. I stworzył drużynę, której grą zachwycali się fachowcy w całym kraju. Prezentowaliśmy efektowny, ofensywny styl gry, “Żurawball”, który przypadł wszystkim do gustu. Ta odważna, bezkompromisowa gra zaprowadziła lechitów do Ligi Europy, w której jako klub nie byliśmy od pięciu lat. W lidze drużyna wpadła jednak w tarapaty, z których mimo wielu prób nie zdołała się wygrzebać. Dlatego trzeba było zareagować jeszcze przed zakończeniem sezonu i podjąć trudną decyzję o rozstaniu.

Żuraw poprowadził Lecha w 72 meczach ligowych (wliczamy dwa z jesieni 2019, kiedy tymczasowo pełnił funkcję), z których 29 wygrał, 24 zremisował oraz 19 przegrał. Do tego było również 19 starć w innych rozgrywkach – Pucharze Polski oraz Lidze Europy. Odchodzący szkoleniowiec pracował przy Bułgarskiej przez 736 dni i w XXI wieku pod tym względem ustępuje tylko Franciszkowi Smudzie (1115), Czesławowi Michniewiczowi (975) oraz Mariuszowi Rumakowi (897).

Dziękujemy trenerowi za wielkie zaangażowanie i pracę jaką wykonał przez dwa lata, za piękną europejską przygodę, szczerze życzymy mu powodzenia w dalszej pracy szkoleniowej.

Nazwisko nowego trenera zostanie oficjalnie ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Na razie zajęcia z zespołem prowadzić będą dotychczasowi asystenci.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz