Aglomeracja

Transport publiczny w metropolii ma się rozwijać

Koleje Wielkopolskie - Dworzec Cesarski  Foto: T. Dworek

Liczba połączeń zintegrowanych z Poznańską Koleją Metropolitalną ma być coraz większa. Ma o to dbać powstały właśnie związek Wielkopolski Transport Regionalny.

Związek tworzy 23 samorządów, w tym 11 członków Metropolii Poznań. To największy w Polsce tego typu związek pod względem zasięgu i oddziaływania. W planach ma między innymi opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032 oraz restrukturyzację i odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu środków unijnych.

Każdemu z włodarzy leży na sercu komfort mieszkańców i wszyscy prowadzimy lokalne działania transportowe, ale w grupie możemy osiągnąć więcej – zapewnił Jan Grabkowski , starosta poznański – świetnie funkcjonująca Poznańska Kolej Metropolitalna jest dowodem na to, że warto dogadać się ponad granicami administracyjnymi.

Wielkopolski Transport Regionalny planuje np. integrację taryfy przewozowej PKS Poznań z PKM i ZTM Poznań.

W związek Wielkopolski Transport Regionalny zaangażowały się powiat poznański, miasto Poznań oraz gminy Buk, Dopiewo, Kórnik, Mosina, Oborniki, Stęszew, Suchy Las, Śrem i Tarnowo Podgórne. Poza tym członkami są powiaty grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy Czempiń, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Rogoźno i Śmigiel.

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz