K U L T U R A

TRANSATLANTYK koncertowy

Transatlantyk  Foto: Transatlantyk

Transatlantyk Foto: Transatlantyk10 sierpnia, tuż po światowych premierach, w poznańskiej Auli Artis WSNHiD zaprezentowane zostaną: “Koncert Jankiela” i “Otwarte Okno” Jana A.P. Kaczmarka. Wystąpią: Leszek Możdżer, białoruskie cymbalistki z zespołu Wasilinki oraz Rozbitek Symphony Orchestra pod batutą Adama Banaszaka. W pierwszej części koncertu wystąpi znakomity Kwartet Śląski, który zagra kwartety smyczkowe Jana A.P. Kaczmarka, w tym – premierowo w Polsce – muzykę do amerykańsko-japońskiego filmu „Leonie”, w reż. Hisako Matsui.

Bezpłatne wejściówki do odbioru po dokonaniu rezerwacji pod adresem: aulaartis@transatlantyk.org

Światowe prawykonanie “Koncertu Jankiela” – powstałego na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza – odbyło się 3 lipca 2011 w Filharmonii Narodowej. Słynny koncert znany był do tej pory jedynie ze strof narodowego poematu Adama Mickiewicza. Zmaterializował się muzycznie dzięki kompozycji Jana A.P. Kaczmarka, którą po raz pierwszywykonała Sinfonia Varsovia pod batutą Marca Minkowskiego oraz trzy cymbalistki z zespołu Wasilinki. Białoruskie solistki, które zachwyciły publiczność niezwykłą wirtuozerią, wezmą też udział w poznańskiej premierze dzieła. W Poznaniu towarzyszyć im będzie Rozbitek Symphony Orchestra – orkiestra złożona z młodych poznańskich artystów, powołana specjalnie z okazji festiwalu. Artyści wystąpią pod batutą Adama Banaszaka.

Prawykonanie “Otwartego Okna” odbyło się 29 Lipca 2011 w Warszawie, z okazji 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Utwór został napisany na fortepian, orkiestrę i DJ-a. Kompozycję po raz pierwszy wykonała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora. W Poznaniu solistą tak jak w prawykonaniu będzie Leszek Możdżer, elementy elektroniczne – ponownie DJ Oshowski (Szymon Kaczmarek), oraz Rozbitek Symphony Orchestra pod dyrekcją Adama Banaszaka.

W pierwszej części koncertu wystąpią najsłynniejsi polscy kameraliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej – Kwartet Śląski. Zespół działający w składzie: Szymon Krzeszowiec – I skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela, powstał w 1978 r. W jego repertuarze znajduje się ponad 300 kompozycji kameralnych, z czego ok. 200 to muzyka XX wieku. Kwartet Śląski nagrał komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, utwory kameralne Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także kwartety Karola Szymanowskiego czy Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu Transatlantyk Kwartet Śląski przedstawi program złożony z kompozycji Jana A.P. Kaczmarka. Artyści wykonaja m.in. muzykę z oscarowego “Marzyciela” oraz – premierowo w Polsce – kompozycje do amerykańsko-japońskiego filmu „Leonie”, w reż. Hisako Matsui.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz