K U L T U R A

To był niesamowity Transatlantyk

Transatlantyk 2014 - warsztaty  Foto: Transatlantyk / Bartosz Dziamski

Tegoroczny Festiwal Transatlantyk to ponad 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych, 223 seanse w kilku kinach, 48 różnych warsztatów i spotkań trwających łącznie 175 godzin i ponad 60 000 osób, które przez 7 dni uczestniczyło w tych wszystkich wydarzeniach. Transatlantyk 2014 przeszedł już do historii.

Transatlantyk 2014 - warsztaty Foto: Transatlantyk / Bartosz Dziamski

Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym – podążając za słowami prof. Spivak – będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostkąpowiedział Jan A.P. Kaczmarek – Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach.

Wśród ważnych wydarzeń tegorocznego Festiwalu było uhonorowanie nagrodą Transatlantyk Glocal Hero Award prof. Gayatri Chakravorty Spivak, wybitnej filozof, badaczki i aktywistki działającej na rzecz budowania dialogu i poprawy kondycji społecznej krajów postkolonialnych. Wyróżnienie to nabiera szczególnego wymiaru w obliczu obecnej sytuacji politycznej i społecznej.

Na szczęście na poznaniaków Transatlantyk Festival stawia na egalitarność i dostępność dla wielu osób, także tych, którzy ze względów finansowych na co dzień nie mogliby pozwolić sobie na uczestniczenie w wydarzeniach związanych z kulturą wysoką. Dlatego właśnie większość wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu była nieodpłatna.

Rozdaliśmy ponad 17.500 bezpłatnych biletów i wejściówek na pokazy filmowe – podsumowują organizatorzy – w ramach imprezy odbyło się także kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń edukacyjnych, podczas których uczestnicy wzięli udział w 175 godzinach zajęć i spotkań z najwybitniejszymi przedstawicielami różnorodnych dziedzin artystycznych, takimi jak: Wiktor Osiatyński, Allan Starski, Lidia Popiel, Lech Majewski, Rosław Szaybo, Callum Macrae, Sydney Freeland, Bruce Broughton, John Ottman, Michale Price, Jóhann Jóhannson, Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Katarzyna Herman i wielu innych.

W programie znalazły się wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy dedykowane seniorom, a także rodzicom z małymi dziećmi. Odbyły się także pierwsze w Polsce warsztaty filmowe dla osób niewidomych i niesłyszących. Najwięcej osób gromadziły oczywiście seanse filmowe. W różnych warsztatach uczestniczyło w tym roku niemal 4000 osób. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Kulinarne warsztaty podczas Festiwalu Transatlantyk Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Wyjątkowym powodzeniem cieszyły się wszystkie filmy dokumentalne, szczególnie z sekcji DOCS, EKO Inspired by Aquanet i Konfrontacjepowiedziała Katarzyna Czerniak, programmerka Festiwalu – w przyszłym roku postaramy się jeszcze pełniej odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Po raz kolejny przyznano w tym roku prestiżowe nagrody Transatlantyk Festival Poznań. Nagrodę filmową Transatlantyk Audience Award 2014 publiczność przyznała natomiast niezwykłemu dokumentowi z sekcji Sundance na Transatlantyku, ukazującemu życie Nicka Cave’a – “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane PollardIain Forsyth.

Na Gali Zamknięcia Festiwalu poznaliśmy także laureatów międzynarodowych konkursów kompozytorskich. W jedynym na świecie konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu – Transatlantyk Instant Composition Contest – zwyciężył Polak Mateusz Dębski, otrzymując tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 – First Prize i nagrodę w wysokości 30.000 złotych. Pozostałe nagrody trafiły w Michała Wróblewskiego (Transatlantyk Instant Composer 2014 – Second Prize) oraz Pawła Tomaszewskiego (Transatlantyk Instant Composer 2014 – Third Prize) Jury przyznało także wyróżnienie Anselmo Manciniemu.

Konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej – Transatlantyk Film Music Competition – wygrał Moritz Schmittat z Niemiec, otrzymując nagrodę w wysokości 40.000 złotych i tytuł Transatlantyk Young Composer 2014 – First Prize. Wśród laureatów znaleźli się także Antonio Di Iorio (Transatlantyk Young Composer 2014 – Second Prize) i Paweł Górniak (Transatlantyk Young Composer 2014 – Third Prize). Natomiast Joep Sporck, Marcin Sadowski i Marcin Maślanka otrzymali wyróżnienia.

Transatlantyk 2014 - seans w kinie Muza Foto: Transatlantyk / Bartosz Dziamski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz