K U L T U R A

Tkanina to dzieło sztuki! Wkrótce się o tym przekonacie!

Joanna Kaczmarczyk - Mgławienie  Foto: Ewelina Piguła / materiały prasowe

Tkanina artystyczna jest pełnoprawną dziedziną sztuki współczesnej. I jako taka zabiera głos w ważnych społecznie sprawach. Nie jest tylko duchem dawnych lat i muzeum zapomnianych technik. Tkanina artystyczna ma w sobie zdolność do przekazywania trudnych tematów w niezwykle bliski, a nawet wręcz intymny sposób. Taka właśnie idea przyświeca organizatorom kolejnego Biennale Tkaniny Artystycznej. 10 września rozpoczyna się 3 edycja artystycznego wydarzenia.

Organizując od kilku lat przegląd współczesnej tkaniny artystycznej spotkaliśmy się z wieloma głosami zaskoczenia wśród odbiorców wystaw. Często czyjeś wyobrażenie na temat sztuki tkaniny zamykało się w takich hasłach jak: dywan, haft, makatka, jakiś kurzołap, wyszywane cośtam… Tymczasem okazywało się, że tkaniną może być pejzaż, rzeźba, meduza, szkic, omszały kamień, obraz, abstrakcja, autorski designerski obiekt, eksperyment technologiczny, papier, manifest wegetariański, ekologiczny, feministyczny, a także wiele innych rzeczy, na które by wcześniej nie wpadli mówi Anna Maria Brandys, z Fundacji Jak Malowana, która jest organizatorem Biennale.

Ciekawość tego, jak artystki i artyści wyobrażają sobie “Przyszłość Wolności”, skierowała organizatorów do postawienia im pytania o to zagadnienie i skonfrontowania się z efektem. Temat III BTA opiera się na ciekawości.

To ona pozwoliła Jury wydobyć z rekordowej liczby zgłoszeń (458) z całego świata prace, które razem stworzą spójny przekaz ekspozycji. Narracja wystawy opiera się na wrażliwości współczesnych twórców. Organizatorzy, tylko przez zestawianie różnych wątków, chcą podkreślić tematy, przekazać nastroje, zsumować pragnienia, ale to od artystów zależy “Przyszłość Wolności”!

Wystawa główna “Przyszłość Wolności” będzie miała miejsce w Starej Papiernia +2, przy ul. Szyperskiej 8. Kuratorką jest Karolina Grzeszczuk, a wernisaż odbędzie się 10 września o godz. 17:00.

WERNISAŻ: 10 września o 18:00; Wystawa otwarta od środy do niedzieli od 13:00 do 17:00

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:
“100% PLASTIK” Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24; Kuratorka: Elwira Sztetner; 10.09 – 10.10.2021 r.; Wernisaż 10 września 19:30; Wystawa otwarta od środy do niedzieli od 13:00 do 17:00
”Inwanding/Auswanding” Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16 oraz Galeria Curators’Lab, ul. Nowowiejskiego 12; Kuratorzy: Louise Walleneit, Natalia Czarcińska, Jerzy Muszyński, Dorota Tarnowska-Urbanik; 11 – 26.09.2021
”Przepływy”; Galeria Curators’Lab, ul. Nowowiejskiego 12; Kurator: Piotr Grzywacz; 1 – 31.10.2021
Justyna Więsek “Twarze”; Galeria Jak, ul. Św. Marcin 37; Kuratorka: Dorota Piekarczyk; 10.09 – 7.10.2021 r.

Użyte w artykule zdjęcia: Ewelina Piguła / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz