Stare Miasto

Taniej i bezpieczniej – nowe lampy na Starym Rynku

Ledowy Stary Rynek  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Z takim oświetleniem ma być bezpieczniej i oszczędniej! Oświetlenie Starego Rynku od dawna wymagało modernizacji, ale to dopiero pierwszy element większych zmian. Inwestycja sfinansowana została przez Eneę i objęła wymianę zarówno źródeł światła, jak i opraw latarni.

Ledowy Stary RynekTradycyjne oświetlenie zostało zastąpione przez lampy ledowe o neutralnej białej barwie i niemal czterokrotnie silniejszym strumieniu światła w porównaniu z dotychczasowymi. Jaśniej jest też dzięki nowym oprawom, które zostały zainstalowane na wszystkich 32 latarniach oświetlających płytę Starego Rynku. Koszt całej inwestycji to ponad 120.000 zł.

Od dłuższego czasu już mówiło się, że oświetlenie nie jest tu najlepsze, rynek jest ciemny, a po zmroku mieszkańcy nie czują się w przestrzeni Starego Rynku komfortowo – mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski – Dzięki temu, że oświetlenie jest teraz mocniejsze poznaniacy mogą czuć się bezpieczniej. Na poprawę wskazują też strażnicy miejscy, którzy maja o wiele lepszy i wyraźniejszy obraz z kamer monitoringu.

Nowe oprawy, utrzymane w klasycznej formie, stylistyką nawiązują do opraw ulicznych z początku XX w. Ich wygląd był konsultowany z miejską konserwator zabytków oraz plastykiem miejskim. Najważniejsze w tym przypadku są jednak ich parametry techniczne.

Jak wyjaśnia Piotr Grocholewski z Enei – Zainstalowaliśmy tu lampy ledowe, światło rozchodzi się asymetrycznie, jest białe. Temperatura barwowa tych lamp wynosi około 4000 Kelvinów, czyli jest bliska światłu dziennemu.

W efekcie modernizacji poziom średniego natężenia oświetlenia na chodnikach zwiększył się 5-krotnie, natomiast na płycie aż 7-krotnie. Oświetlenie jest też dużo bardziej równomierne niż do tej pory. Korzyści, jakie z tego płyną, to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa na Starym Rynku. Skuteczne doświetlenie często uczęszczanych miejsc przekłada się, bowiem, na spadek wskaźników drobnej przestępczości.

Planowane są też dalsze inwestycje w nowe oświetlenie. Obecnie projektowane jest oświetlenie przestrzeni między budynkami przy ul. Baptysty Quadro i ul. Różany Targ na Starym Rynku. Zostanie ono zamontowane w pierwszej połowie 2016 r.

Już teraz potencjalni przestępcy muszą mieć świadomość, że są bardziej widoczni, a planujemy dalsze działania – zapowiada prezydent Wiśniewski – Jednym z nich będzie uruchomienie w połowie grudnia mobilnego komisariatu policji na Starym Rynku.

Ledowe Stary Rynek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz